ANA SAYFA > Yazarlar > Sancar Maruflu > ERSİN FARALYALI

ERSİN FARALYALI

SancarMaruflu
Sosyal Medya :
07 Ocak 2019, Pazartesi 17:53
3433 kez okundu

6 Yıl önce Bugün, 2008 yılının 6 Temmuz’un da İstanbul’da tedavi edilmekte olduğu hastanede yitirdiğimiz, İstanbul’da ve İzmir’de yapılan görkemli törenlerle toprağa verdiğimiz, “Karşıyaka (Kaf Sin Kaf) Delikanlısı” olarak tanınan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, İzmir Milletvekili, T.O.B.B. ve E.B.S.O.’da Başkanlıklar yapmış, emsalsiz toplum önderi, sayısız yeniliğin öncüsü ,Türk Deri Tekstil Sanayi’nin Duayeni, K.S.K.’nin Lisanslı Basketbolcusu ve K.S.K.’de üst düzey yöneticilikler yapmış, namuslu ve kaliteli insan Ersin Faralyalı’yı, kurucularından olduğu “İzmiri Sevenler Platformu” olarak düzenlediğimiz törenle, yarın (7 Temmuz Pazartesi) Saat:18.30’da Karşıyaka Soğukkuyu’daki ebedi istirahatgahının önünde anacağız. Annesi Dilek Faralyalı ve Babası İktisat Doktoru -Yazar Haluk Faralyalı ile birlikte yan yana yattığı Aile Kabristanının önünde yapılacak törene Ersin Faralyalı’yı seven ve özleyen çok kişinin katılacaklarını tahmin ediyorum.  Ayrıca bugün Alsancak ve Karşıyaka’da ki bazı camilerde  Faralyalı için Hatim duaları yapılacak. İftardan sonra lokma döktürtülecek. Soğuk şerbet dağıtılacak. Aynı gün Ersin Faralyalı’yı andıktan hemen sonra, Saat: 19.00’da da aynı kabristanda yatan, KSK’nin efsane futbol yıldızlarından Suat Gürbüzer’i de kabrinin başında anacağız. Ersin Faralyalı, müstesna ve emsalsiz kişiliğiyle Ege’ye ve İzmir’e en çok hizmeti bulunan gerçek bir cemiyet ve siyaset önderiydi. O kadar çok büyük işler başarmasına rağmen son derece mütevazi ve tevazu sahibiydi. Yakın dostum olduğu için bildiklerimi iddiayla söylüyorum.  Vestel’in, Opel’in ve Esbaş’da ki pek çok yabancı  şirketin Ege’de Tesis kurmalarını bizzat o sağlamıştır. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Ege Serbest Bölge ve Deri Organize Sanayi Bölgesi ile tüm Organize Sanayi Bölgeleri’nin Ege’de geliştirilme fikrinin kurucusu o’dur. E.B.S.O., T.O.B.B. ve E.G.E.V. gibi köklü kurumlarda gerçekleştirdiği uygulamalarla “yepyeni bir yöneticilik modelinin” de yaratıcısı olmuştur. Şayet bugün İzmir’de Sanayi ve Ticari anlamda bir durgunluk yaşanıyorsa bunun nedeni Ersin Faralyalı gibi yüreği İzmir ve Ege Sevgisi ile dolu, İnançlı ve İnatçı Yöneticilerin az bulunmasıdır. Biz her yıl mutlaka, fırsat buldukça her an, Ersin Faralyalı’yı yaşatmayı sürdüreceğiz. Ayrıca; Kente hitap eden uygun bir yerde Ersin Faralyalı için bir park ve bir hizmet tesisi yapımı için temaslarımızı sürdürüyoruz. Oğulları Serdar ve Ahmet Faralyalı’nın, bizim ve 9’ncu Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in dedikleri gibi; “Ersin Faralyalı, yeni kuşakların kendilerine örnek almaları zorunlu bir toplum önderiydi. Unutulmamalı ve yaşatılmalıdır”…                                            

Yaşamı boyunca daima onurlu yaşamış Ersin Faralyalı için Allah’dan Rahmet diliyorum.

Geçtiğimiz hafta, İzmir’in en çok sevilen ve en kaliteli isimlerinden, Makine Yüksek Mühendisi Ekrem Bulgun’un adına, Bostanlı’da  yaptırtılmış parkın açıliş törenine katılma ve bir de konuşma yapma mutluluğunu yaşadım. Öncelikle; Ekrem Bulgun gibi bir değerimizi hatırlayan ve onurlandırma inceliğini gösteren Karşıyaka Belediyemizi, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın şahsında kutluyorum. Ekrem Bulgun, yaşamı boyunca her zaman “rüzgara karşı koşmuş”, onurlu, gururlu ve çok başarılı, çalışkan bir toplum liderimizdir. İzmir’imize özellikle inşaat sektöründe, muhtaçların konut sahibi olmalarında unutulmaz hizmetlerde bulunmuştur. Türkiye’nin en zor günlerinde C.H.P.’de İzmir İl Başkanlığı görevleri üstlenmiştir. İzmir’de “Makine Mühendisleri Odası”nın kurucusu ve ilk başkanıdır. Halen “Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı”nın da başkanı olarak, çok önemli hizmetler yapmaktadır. Doğru, dürüst, paylaşımcı, yardımsever, iyiliksever ve vefalı bir “İzmir Sevdalısı”dır. Gerçek Karşıyaka’lıdır.              CHP’ye 60 yıl süreyle, maddi ve manevi çok şey vermiştir.     

CHP ise ona hiçbir şey vermemiştir. Çoğu zaman da üzmüştür.  Maalesef; parkının açılış töreninde de; CHP İzmir İl Başkanı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer çevre Belediye Başkanları hazır bulunmamışlardır. İzmir Milletvekillerinden ise sadece Oğuz Oyan hazır bulunmuştur. Ekrem Bey, mütevazi ve tevazu sahibi, iyi ve kaliteli BİR kişiliktir. Onun için ne yapılsa azdır. Ekrem Bulgun’a ve Değerli Ailesine, sağlıkla yaşayacağı, çok mutlu bir ömür diliyorum. Bu kadirşinastlık uygulaması nedeniyle; Karşıyaka Belediyesine bir kez daha teşekkürlerimi arz ediyorum.                                                                              

BİREYSEL SİLAHLANMAYA TEPKİ HAREKETİ 10 YAŞINDA…                       

10 yıl önce bugün, 2004’ün 7 Temmuz akşamı; İskoçyalı Baba David’den ve İzmir Karşıyaka’lı Anne Özlem  Eşsizhan’dan doğma 2,5 yaşındaki Küçük Ali Star, Yeni Foça’da bir Kafe’nin terasında, arkadaşlarıyla kavga eden bir magandanın serseri kurşunuyla öldürülmüştü. Yani YARIN 10 yıl önce yaşanmış bir felaketi sessizce anacağız. Aslında; Küçük Ali Star’ın bu talihsiz ölümü; Tüm Türkiye’de magandaizme ve holiganizme karşı ciddi anlamda, organize ve örgütlü protestolar ile tepkilerin doğmasını sağlamıştır. Torunlarını yitiren “Eşsizhan Ailesi”nin öncülüğünde, BİSİTEP kısa adıyla anılan, “Bireysel Silahlanmaya Tepki Platformu”nu oluşturduk. 10 yıldır düzenlediğimiz etkinliklerle Küçük Ali Star’ın şahsında tüm maganda kurşunu mağdurlarına ve ailelerine sahip çıkıyoruz. Az da olsa bu tür suçların azalmasını sağladık. En önemlisi, yargılanan suçluların en ağır cezalara çarptırılmaları ile “caydırıcılık olgusu” sağlanmıştır. 10 yıldır olduğu gibi, bu yılda; 18 Eylül 2014 Perşembe günü, Saat: 17.00’de  İzmir Cumhuriyet Meydanı’ndan Çankaya’ya kadar bir yürüyüş, APİKAM’da ise bir Panel etkinliğiyle “Bireysel Silahlanmayı” İzmir’de bir kez daha ve 10’ncu kez protesto edeceğiz. Türkiye’de her 10 kişiden birinde ateşli silah bulunuyor. Her yıl, üç bin kişi silahla öldürülüyor, bunların en az 800’ü maganda kurşunlarının mağdurudur. Şayet silahlanmayı teşvik edici mevcut kanunların mevcudiyeti korunursa, bu rakamlar daha da büyüyecektir. Silah İzni için sadece bir “doktor raporu” yeterli görülmemelidir. Her kes bu kadar kolay silah ruhsatı almamalıdır. Yıllardır, bireysel silahlanma için çalışmalar yürüten ve 10 yıl önce yitirdiğimiz Küçük Ali Star’ın Dedesi ve BİSİTEP kısa adıyla anılan “Bireysel Silahlanmaya Tepki Platformu” nun Kurucusu Av. Tuncer Eşsizhan, eşi Avukat Gülay Eşsizhan ve kızı Avukat Özge Yavuz ile bu konuya gönül vermişler olarak  bu konudaki yasalarda görülen yanlışların önlenmesini ve yapılması gerekenleri bitmeyen, tükenmeyen bir inançla hırsla ve hızla, bıkmadan, üşenmeden herkese anlatıyoruz. Bu yıl 10’ncusunu düzenleyeceğimiz, “Bireysel Silahsızlanma” etkinliğinde, konuyu bu kez daha uluslararası anlamda gündeme getireceğiz. Birleşmiş Milletlerden, UNICEF’den ve Uluslar arası Örgütlerden de destek alacağız. Bu konuda herkesin görüş, düşünce ve katkılarını bekliyoruz. Lütfen bizi arayınız.

ÇATI ADAY EKMELEDDİN BEY’İ DESTEKLİYORUZ….                                 

CHP ve MHP’nin kendileri gibi düşünen 5 siyasi oluşum ile birlikte, 10 Ağustos’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için, “çatı aday” olarak çıkardıkları, Ekmeleddin İhsanoğlu’yu en az 30 yıldır tanıyorum. Cumhurbaşkanlığı makamına yakışacak bir isimdir. Ekmeleddin Bey için; Tereddüt duyanlar onu tanıdıkça sevecekler ve güveneceklerdir. Kendilerinin “Atatürkçü olduğunu” ifade ederek Ekmeleddin Bey’e karşı çıkanlar çok yanlış yapıyorlar. Şartlar gereği çıkartılabilinecek en doğru aday çıkartılmıştır. Ben fiilen ortaya çıkıp, Ekmeleddin İhsanoğlu için gereken desteği bizzat vereceğim. Herkesi, hepinizi, desteklemeye bekliyorum. 10 Yıl önce Bugün Yeni Foça’da patlayan silah, belki 2,5 yaşında ki Küçük Ali Star’ı sevdiklerinden almıştır ama toplumun uyanmasına ve silahın ne kadar kötü bir araç olduğunun öğrenilmesini sağlamıştır. Her konudan ders alan ve bilinçlenen toplumumuz, Nasıl? Ersin Faralyalı gibi onurlu ve başarılı bir değerimizi hiç unutmamışsa; Ekrem Bulgun gibi onurlu ve başarılı bir değerimize, hayattayken de sahip çıkmasını bilmişse, yaşamı süresince de Ekrem Bulgun gibi değerlerimize gerekli saygı ve sevgiyi  esirgememesini de bilecektir. Aynı şekilde Türkiye’de ilk kez “”Bireysel Silahlanmaya Tepki mücadelesini” başlatmış Av. Tuncer Eşsizhan ve Ailesi de hiç unutulmayacaktır. “”Daima olumlu yönleriyle gündemde tutulacaklardır.

Herkese, hepinize İyi Günler ve Mutluluklar dileklerimle, Sevgiler..


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

07.01.2020 Ocak hüzünleri...

25.06.2019 Atatürk'ün Karşıyaka'sında haziran esintileri

07.01.2019 Kapanan İzmir Fuarının ardından...

07.01.2019 Yarattığımız canavar: Holigan kültürü...

07.01.2019 Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi 95 yaşında

07.01.2019 Kasım'ın son esintileri...

07.01.2019 Karşıyaka Halkevi'nde yapılan Cumhuriyet Baloları

07.01.2019 Okan Yüksel yaşarken anıtlaştı

07.01.2019 İzmir'i özlemek için...

07.01.2019 9 Eylül

07.01.2019 Yok edilen anıtlar

07.01.2019 Temmuz esintileri...

07.01.2019 Ramazan, yardımlaşma, hayır, bereket olsun

07.01.2019 İzmir’de erozyon

07.01.2019 Ocak hüzünleri

07.01.2019 Yeni yaşlarını kutladık

07.01.2019 Terör hüzünleri artık son olsun

07.01.2019 1912 Dünya Karşıyakalılar günü kutlu olsun…

07.01.2019 149 yıllık belediyelerimiz…

07.01.2019 Atatürk Anısına, Planlı şehircilik, tasarım ve yenileme çalıştayı

07.01.2019 Karşıyakalı Atilla İlhan

07.01.2019 Sonbahar’da ayrıcalıklıdır, Güzel İzmir’imiz…

07.01.2019 Aydın Erten'i anmak ve İzmir’de Ağustos Esintileri

07.01.2019 İEF, Demokrasi, Barış ve Huzur Fuarı olsun

07.01.2019 Zamansız kayan yıldızlar…

07.01.2019 Ramazan Kültürdür, yaşatalım…

07.01.2019 Ramazan ayının fazileti

07.01.2019 Kent Zirveleri

07.01.2019 17 Nisanların önemi

07.01.2019 Esintiler

07.01.2019 Nisan etkinlikleri

07.01.2019 İzmir'i sevmek bir tutkudur

07.01.2019 14 Şubat kutlu olsun; 17 Şubat'lar unutulmasın!..

07.01.2019 Güzel İzmir'in gerçekleri

07.01.2019 Bir hüzün ayı

07.01.2019 Ocak esintileri...

07.01.2019 2016 yılından beklentilerim

07.01.2019 İzmir ve Karşıyaka belediyelerinin doğum günü

07.01.2019 Ekim aylarında yitirdiğimiz değerlerimizi nasıl unutabiliriz?

07.01.2019 Güzel ve anlamlıydı o eski bayramlar...

07.01.2019 Ah nerede eski fuarlar

07.01.2019 Ağustos hüzünleri ve 84 yıllık İEF

07.01.2019 İsmail Sivri’siz geçen 8 yıl…

07.01.2019 Gazi Heykeli 83 yaşında...

07.01.2019 Taçlanan esintiler…

07.01.2019 15 Haziran'ların önemi

07.01.2019 Behçet Uz'dan Tanju Okan'a; Mayıs esintileri...

07.01.2019 Bıraktıkları güzel izlerle anılan; ''Güzel İzmirliler''

07.01.2019 Fuar İzmir ve Kültürpark gerçeği

07.01.2019 Erosyonlaşma

07.01.2019 Değişim ve yenilikler ayı: Şubat

07.01.2019 Ocak'ın güzellikleri, hüzünleri...

07.01.2019 Ocak ayı...

07.01.2019 İyi ki bitiyor, gidiyor...

07.01.2019 Hoşgeldin, 2014'ün son ayı...

07.01.2019 76 yıldır yeniden keşfedilerek yaşatılan tek dünya lideri: ATATÜRK

07.01.2019 Cumhuriyetle yürüdük ve büyüdük biz bu yollarda...

07.01.2019 Bayramlar bizim kültürel değerlerimizdir...

07.01.2019 Geleceğin fuarı nasıl olmalı?

07.01.2019 Fuar açıldı...

07.01.2019 İzmir Gazi Heykeli, İzmir'in planlı kentleşme sembolü

07.01.2019 KSK bir efsane başkanını daha yitirdi

07.01.2019 ATATÜRK’ÜN KARŞIYAKA’SINDA; “HAZİRAN BULUŞMALARI

07.01.2019 İZMİR’DE; “HAZİRAN SÖYLENCELERİ”…

07.01.2019 MORENO VE ATTİLA İLHAN’LA PARİS GÜNLERİ

07.01.2019 BIRAKTIKLARI GÜZEL İZLERLE ANILAN; “GÜZEL İZMİRLİLER”…

07.01.2019 NASIL BAŞKAN İSTİYORUZ?

07.01.2019 HOŞ GELDİN HAZİRAN

07.01.2019 HAZİRAN’DA YAŞAMAK VE YAŞATMAK …

07.01.2019 CUMHURİYET’İN DEĞERLERİYLE YAŞIYORUZ…


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı (bostanlıspor spor akademileri)