ANA SAYFA > ÇEVRE > Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallesi imar planları askıya çıktı

Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallesi imar planları askıya çıktı

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
Cumhuriyet, İnönü ve Örnekköy Mahallesi imar planları askıya çıktı

Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesinin tamamını, İnönü ve Örnekköy Mahallelerinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 137 hektarlık 1/1000 ölçekli imar planları Karşıyaka Belediyesi’nde askıya çıktı.

Plan Revizyonu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylanmasının ardından 1/1000 ölçekli yeni planlar Karşıyaka Belediyesi giriş katında askıya çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan Karşıyaka Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü şu yazılı açıklamayı yaptı: 
“Karşıyaka İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Mahallesi ve Örnekköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 137 hektarlık alanda imar planı çalışmaları tamamlanmış ve ilgili mevzuatlar gereği 03/12/2020 – 01/01/2021 tarihleri arasında (01/01/2021 tarihinin resmi tatile denk gelmesi nedeniyle; 04/01/2021 Pazartesi tarihi mesai bitimine kadar) 1 ay süreyle eş zamanlı olarak T.C. Karşıyaka Belediyesi Başkanlık Binası, zemin kat ilan panosunda ve web sitesinde askıya çıkarılmış ve ilan edilmiştir. Ayrıca 3 mahalle muhtarlığında da mahallinde bilgilendirme amaçlı planlar asılmış olup, belediyemizin e-imar uygulaması üzerinden de bilgi alınabilmektedir.
Karşıyaka ilçesinin yerleşime uygunluk açısından kayalık zemine oturan ve yerleşilebilirlik kriterleri açısından en uygun alanlarından biri olan planlama alanı bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak ulaşım bağlantıları alanın çevresiyle ilişkisini kuracak şekilde tasarlanmıştır. Mevcut mahallelerin yerinde yeniden yapılaşmasını sağlamak amacıyla donatı alanları (yeşil alan, eğitim, sağlık, kültür, sosyal vb.) ve konutlardan oluşan komşuluk grupları oluşturulmuştur. Bu komşuluk gruplarını birbirine bağlayan yeşil akslarla bağlantının sürekliliği ve alternatif bisiklet ve yaya yolları ile ulaşılabilirlik sağlanmıştır.  Çevre dostu, güvenli ve sağlıklı sokaklar yaratılarak; yaya dostu, yürünebilir bir alan yaratılması, yeterli kentsel altyapıya ve ulaşım olanaklarına erişimin sağlanması, sosyal donatı ve kamu hizmetlerine erişim olanaklarının geliştirilmesinin amaçlandığı planlar, İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen tüm analiz ve araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. İmar planlaması çalışmalarında şehir plancılarının görevi geniş anlamıyla kamu ve toplum yararına uygun kararlar üretmektir. Planların uzun vadede istikrarlı bir biçimde uygulanabilmesi, kentsel arazi ve mülkiyet hakkı üzerinde kurulmuş dengenin sürdürülebilmesi ve planların uygulanabilirliğini kolaylaştırmak amacı ile 2981 sayılı yasanın verdiği olanakla Belediye Meclisince alınan karar doğrultusunda imar aflı yapı ve parsellerin uygulama aşamasına kadar beyan değerleri üzerinden tapularını almaya hak tanınmıştır.
Bölgede yenilemeye aday çok sayıda yapının bulunduğu alanda günümüz modern şehircilik ve çağdaş planlama anlayışı ile deprem riskine karşı sağlam, sürdürülebilir, erişilebilir, yaşanabilir sağlıklı ve güvenli kentsel mekânlar oluşturmak amacıyla kentsel yenilemeye yönelik plan çalışması tamamlanmış olup, askı süreci sonrası uygulamaya yönelik işlemler belediyemizce hızlıca gerçekleştirilecektir.” 
 

PAYLAŞ
Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Gülümseyen İnsanların Engelsiz Kenti: Çiğli
Sonraki Haber Tolungüç: Beraberliğe üzülüyoruz

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Kaniye Kıran Kaniye Kıran 05.12.2020

Bir an evvel baslansin hayırlı olsun

Ersan Buyruk Ersan Buyruk 26.12.2020

Mahallelinin yeni haberi oldu. Adamın 3 katlı evi var. Tek daire alırsınız denmiş. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?Kimin malına çöküp, rantı kimlerle paylaşacaksınız?

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Son Dakika Haberler

Karşıyaka 3.oldu

Melis yuvaya döndü...

Çok Okunanlar

Peynirci Salih vefat etti

1

Sosyal medya bizim işimiz...

4

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?