ANA SAYFA > İZMİR > Kemeraltı’nın yeni yüzyılı başlıyor

Kemeraltı’nın yeni yüzyılı başlıyor

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
Kemeraltı’nın yeni yüzyılı başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, altyapısından üstyapısına baştan sona yenileme çalışması yürüttüğü tarihi Kemeraltı çarşısının yeni yüzyılını başlatıyor. Yağmur suyu kanallarından restorasyon çalışmalarına, kesintisiz internet ağından aydınlatma sistemlerine kadar yeni bir çehreye bürünmeye hazırlanan Kemeraltı, 2024 yılını rengarenk bir festivalle karşılayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı korumak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, 770 milyon liralık dev yatırımla çarşının yeni yüzyılını başlatıyor. Tarihi çarşının atık su, yağmur suyu altyapısı, aydınlatma ve gerilim hatları, yolları, teknolojik altyapısı, güvenliği gibi birçok alan baştan aşağı yenileniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 7 gün 24 saat esasıyla ve çarşı esnafının desteğiyle sürdürülen projelerin tamamlanmasıyla Kemeraltı için yepyeni bir yüzyıl başlamış olacak.
 
Yılbaşı konseri Milli Kütüphane Caddesi’nde
Kemeraltı, bu yıl önceki yıllardan farklı olarak yeni yılı kutlamanın heyecanını yaşayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 29-31 Aralık tarihlerinde düzenlenecek etkinlikler kapsamında, farklı gruplar tarafından konser, dans, karaoke gibi etkinlikler düzenlenecek. Saat 14.30-18.00 saatleri arasında organize edilecek etkinlikler, Kemeraltı girişi (Valilik yanı), Salepçioğlu Çarşısı önü ve Balıkçılar Meydanı’nda kurulacak sahnelerde İzmirlilerle buluşacak. 29 Aralık Cuma günü saat 17.00-23.00 arasında 865. Sokak’ta “Sokak Partisi” düzenlenecek. Anafartalar Caddesi yılbaşı temalı kortej, bando, flash mob gibi etkinliklere sahne olacak. Kemeraltı’nın yılbaşı konseri ise 31 Aralık Pazar günü Milli Kütüphane Caddesi’nde pop müzik grubu Nilay Dikay ile orkestrası, rock müzik grubu Flatz Band ve DJ performansıyla olacak. 
 
“Kemeraltı Yağmursuyu Kuşaklama Projesi”
İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin kalbi niteliğindeki tarihi Kemeraltı çarşısını gelecek yüzyıllara taşıyacak bir vizyonla adeta yeniden yaratıyor. Yüzlerce yıldır İzmir’de ticaretin en önemli merkezi olma özelliğini taşıyan çarşıda ömrünü tamamlamış tüm altyapı baştan aşağı yenileniyor. 770 milyon liralık yatırımla aşırı yağışlarda yaşanan su baskınlarını önleyecek kuşaklama projesi ve yağmur suyu hatlarının yanı sıra, atık su ve içme suyu hatlarının da inşası sürüyor. Şehit Fethi Bey Caddesi ve Halit Ziya Bulvarı’nda yapılan yağmur suyu hatları Fevzi Paşa Caddesi’ne bakslarla bağlanarak yağmur sularının denize deşarjı sağlanarak su baskınları ve taşkınların önüne geçilecek. Öte yandan altyapı çalışmalarıyla paralel olarak aydınlatma, gerilim hatları ve iletişim altyapısı da baştan sona yenileniyor.
 
Kemeraltı’nın çehresi değişiyor
Tarihi çarşıda altyapı ve üstyapı çalışmaları beraber ilerliyor. Çalışmaların bittiği sokaklarda yollar beton ile kaplanıyor ve granit döşeniyor. Çarşıda ticaretin aksamaması için inşaat faaliyetleri geceleri yürütülüyor. Yenilenen sokaklar, aydınlatmaları ve yeni görünümüyle çarşıya estetik bir görünüm kazandırıyor.      
 
Kemeraltı esnafından 2024’te katı atık bedeli alınmayacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı esnafının desteği ve isteğiyle ilerleyen çalışmalarda yaşanan mağduriyetlerin etkisini azaltmak için Aralık ayı meclis toplantısında çarşı esnafından katı atık bertaraf bedelini almama kararı aldı. Böylelikle Kemeraltı’nda hizmet veren ve konut dışı aboneleri bulunan (lokanta, kafeterya, eğlence merkezleri vb.) ve öğrenci yurtlarından 2024 yılı için aylık 88 TL olarak belirlenen katı atık bertaraf bedeli alınmayacak.
 
Kemeraltı WizmirNET tarihi çarşının sokaklarında
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 22,5 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi başta olmak üzere kentin çeşitli yerlerinde kesintisiz olarak verdiği WizmirNET, Kemeraltı’nda da hizmete başladı. Konak Katlı Otopark’tan başlayıp, Kızlarağası Hanı’na kadarki Kemeraltı Çarşı içerisindeki bölgeyi kapsayan 2 kilometre uzunluğundaki kesintisiz hatta; Kızlarağası Hanı, Ali Paşa Meydanı, Balıkçılar Meydanı, Sinagoglar Meydanı, Milli Kütüphane Caddesi, Anafartalar Caddesi ile birlikte toplamda 16 hizmet noktasının kurulumları yapıldı. Kemeraltı projesi kapsamında kullanılan Wifi6 destekli cihazlarla kaliteli ve yüksek hızlı internet hizmeti verilerek, kullanıcıların yoğun olduğu en dar sokaklarda bile internet hizmeti sağlanabilecek.
 
Kemeraltı’na yangın söndürme dolapları kuruldu
Kemeraltı Çarşısı’nın üstyapı yatırımları kapsamında çarşı daha güvenli bir konuma getiriliyor.  İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından esnafa, olası yangınlara müdahale eğitimi verildi. İtfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar sokaklara, yangın riski göz önünde bulundurularak yangın söndürme dolapları yerleştirildi. 1 milyon 310 lira maliyetle ilk etapta 3 bölgede kurulan 39 yangın söndürme dolabında; 150 metre bez söndürme hortumu, 50 metre çıkrıklı lastik hortum, tabanca lans bulunuyor.  Böylece olası bir yangında, itfaiye ekipleri gelene kadar esnafın yangına müdahale etmesi sağlanarak, olayın büyümeden kontrol altına alınması amaçlanıyor. 
 
Zabıta ekipleri çarşıda güvenliği sağlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Konak ve Kemeraltı Zabıta Amirlikleri ile güvenliği sağlıyor. 60 zabıta memurunun dönüşümlü olarak görev yaptığı çarşıda, ekipler bölgelerinde bulunan izinsiz işgaller, çığırtkanlar, yurttaşların vicdani ve dini duygularını istismar eden dilencilere yönelik denetimlerini sürdürüyor. Yine izinsiz olarak işyerleri cephe ve üstlerine konumlandırılarak görüntü kirliliğine ve estetik yapının bozulmasına sebep olan reklam tabelaları, bez, branda ve tente gibi eklentilere yönelik denetimler de yürütülüyor. Özellikle çocukların Konak Meydanı’nda bulunan ve elektrik akımı olan süs havuzlarına girmemesi için önleyici tedbirler alınıyor. 2023 yılı içinde başta işgal, dilencilik, çevreye rahatsızlık verme ve seyyar satıcılık faaliyetlerine yönelik olmak üzere yapılan denetimlerde bin 250’nin üzerinde cezai işlem uygulandı.
 
Çarşının tarihi kimliği korunuyor, geçmişin mirası geleceğe taşınıyor
TARKEM, Kemeraltı ve Çevresi Kentsel Yenileme Alanı’ndaki kent değerlerinin korunması ve topluma kazandırılması amacıyla toplam 19 gayrimenkul projesi kapsamında 22 yapı ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Proje çalışmalarını ise İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde belirlenmiş 19 alt bölgeden öncelikli olarak seçilmiş Basmane Bölgesi, Kestelli Bölgesi ve Havralar Bölgesi olmak üzere 3 bölge üzerinde yoğunlaştırdı. 2023 yılı Ekim ayı itibari ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete sunduğu Sakin Mekân Agora, Şehit Yakınları ve Gaziler Konuk Evi ile Köy Enstitüleri Anı ve Kültür Evi yapılarının açılışları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer tarafından yapıldı.
 
Tarihi yapılar küllerinden doğuyor
2023 yılı sonuna kadar Tarihi Pasaj Restoranı ve Zeybek Anı Evi ve Kültür Merkezi’nin açılışı yapılacak. Şu anda Tarihi Kent Merkezi’nde 5 restorasyon uygulaması devam ediyor. 2024 yılı içerisinde restorasyon uygulamalarının tamamlanması ve bölgeye yönelik pasaj restoranları, konuk evleri, müzeler, anı evleri, ofisler gibi uygun işlevler ile hayata kazandırılması hedefleniyor. 2025 yılının sonuna kadar ise 7 yapının daha restorasyon uygulamasının tamamlanması planlanıyor.
 
İzmir’de turizmin yıldızı Kemeraltı ile parlayacak
Konak Turizm Bilgilendirme Ofisi’nin ön bölgesi, tur otobüslerinin yolcularını indirip bindirebileceği alan olarak tasarlandı. 6 tur otobüsü kapasitesine sahip alan, turist kafilelerinin Kemeraltı bölgesine rahatlıkla erişebilmelerine olanak sağlıyor. Kemeraltı’nın giriş noktalarından birisi olan Hisarönü bölgesinde yer alan Hisarönü Turizm Bilgilendirme Ofisi de turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.
Kemeraltı’nda Ali Paşa Meydanı’nda açılan Kemeraltı Turizm Bilgilendirme Ofisine her geçen ay daha fazla ziyaretçi geliyor. Kemeraltı Esnaf Derneği ile aynı binada yer alan ofis; turist kafilelerinin yanı sıra Kemeraltı’nı keşfeden turistlerin de uğrak noktası oluyor.

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Birkaç saat çekilen yola değer!..
Sonraki Haber Çiğli Belediyesi’nden Okullara Spor Malzemesi Desteği

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Köşe Yazarları

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?