ANA SAYFA > İZMİR > İzmir Büyükşehir Meclisi'nde gündem Karşıyaka

İzmir Büyükşehir Meclisi'nde gündem Karşıyaka

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
İzmir Büyükşehir Meclisi'nde gündem Karşıyaka

İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumu Başkanvekili Altan İnanç idaresinde gerçekleştirildi. Cumhur İttifakı’ndan Cemil Tugay’a bir gündem maddesine ilişkin tepki geldi.

Karşıyaka’da ‘Zübeyde Hanım Mahallesi Taziye Evi ve Kütüphane Yapılması İşi’nde hakedişlerin Büyükşehir tarafından ödenmesine yönelik gündem maddesine AK Parti sert çıktı. Cemil Tugay’a ayrımcılık yaptığı yönünde eleştiri geldi.

Başkan Vekili Altan İnanç birinci birleşimde önergelerin tek tek okunması sebebiyle meclisin tamamlanamadığını hatırlatarak, "Meclisimize bir kere daha süreyi de dikkate alarak sayı numaralarıyla görüşülmenin bir kere daha düşünülmesini rica ediyorum. Bir önceki meclisi gündemi tamamlayamadığımız için yarıda kestik. Grup başkan vekili arkadaşlarımız konuyu zamandan tasarruf etmek adına gündeme almanızı rica ediyorum" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın 'gündem dışı' konuşmalarda canlı yayını kapatılması kararını hatırlatan AK Parti Meclis Üyesi Nail Kocabaş, "Bu konuyla ilgili Cemil Başkanın kararından dolayı bu uygulamaya devam edeceğimizi söylemiştik. Biz yine okunarak devam etmesini istiyoruz" dedi.
Altan İnanç ise, "Bugün de gündemi okuyarak oylayacağız. Ancak konuyu bir kere daha değerlendirmek adına grup yöneticilerinden konuyu bir kere daha gündemlerine alarak kendi aralarında müzakere etmelerini ve bir sonraki mecliste üzerinde uzlaşılmış olarak katılırsak memnun oluruz" şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, yapımı devam eden “Zübeyde Hanım Mahallesi Taziye Evi ve Kütüphane Yapılması İşi” ihalesinin yüzde 50’sini karşılamak için meclis üyelerinden onay istemişti. Önerge komisyonlarda oyçokluğu ile meclise geri geldi. Önerge Cumhur İttifakı'nın ret oylarına karşın meclisten onaylanarak geçti.

AK Partili meclis üyeleri ise, belediyelerin mali durumuna dikkat çekerek Karşıyaka'ya verilen 'özel' desteğe tepki gösterdi. AK Parti Meclis Üyesi Adem Öztürk, " Cemil Başkan meclise başkanlık etmiyor ancak kendisinin Karşıyaka'ya özel ilgisi bizleri mutlu ediyor. Ancak özel ilgisini bu madde bağlamında irdelemek gerekiyor. Başkan bir önceki dönemde Karşıyaka'yı yönetirken 420 milyon borç bıraktı. Bu kötü mali tablo neticesinde Karşıyaka'nın mali dengesini düzeltmek için adım atma çabası içerisine girdi. Siz buna ahde vefa da suçluluk psikolojisi diyebilirsiniz. Biz bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız şekilde yarım kalan projeye İzBB'nin ortak olmasını algılayamıyoruz. Diğer belediyelerin mali durumu ortada. Mali açıdan Karşıyaka'da bırakılan bir enkaz var. Diğer belediyelerde durum bu kadar kötü, o belediyelere de aktarımda bulunacak mı?" açıklamasını yaptı.

Altan İnanç ise Öztürk'e yanıt olarak, "Belediye Başkanımız Tugay'ın Karşıyaka'dayken yürüttüğü çalışmalar takdir edildi. Gündemde yazılı maddeye ilişkin konuşmalar yaparken Cemil Başkanın Karşıyaka'daki uygulamaları meclis gündemine taşırsanız hem süreç anlamında hem de siyasi anlamda katkı sağlanmaz" ifadelerine yer verdi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Yıldır ise, " Koskoca 5 senelik muhasebeden bahsederken, bugün Karşıyaka Belediyesi için sağlanan bir olanaktan hareketle suçluluk psikolojisinden kaynaklandığını söylemek zorlama geldi bana. Başka belediyelerle ilgili Büyükşehir'in neler yapılabileceği ayrı bir konu. Biz her konuya çözümcü bakış açısıyla bakıyoruz, elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Gündemdeki diğer maddelerden de bu anlaşılacaktır. 25 yıllık Konak Belediyesine tahsis ettiğimiz kreşe de mi suçluluk psikoloji diyeceksiniz” çıkışında bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız ise yanıt olarak, "Karşıyaka Belediyesi’nden yer satın almaya oy birliği yapmıştık. Cemil Başkan da anladığım kadarıyla Karşıyaka’ya mikro milliyetçilik yapıyor ama onun asli görevi İzBB. Bu önerge, ile ilk kez başlamış bir işin hak edişini ödemektir. Bu sistematik olarak Karşıyaka’daki sorunların kapatılma çabasıdır. Bunu da sormak en doğal hakkımızdır. Biz nereye kadar Karşıyaka’nın sorunlarını kapatacağız? Çok açık ve net bir şekilde bu önerge Karşıyaka’daki mali sorunların kapatılma çabasıdır. Kendi başlattığı işin parası yetmesi diye Büyükşehir’den para gönderirse hayır deriz. Biz nereye kadar Karşıyaka’nın sorunlarını kapatmak için İzBB kaynakları kullanacağız?" dedi.

CHP'li Yıldır ise Yıldız'a yanıt olarak, "Her ilçe ile ilgileniyoruz. Ayrım yaptığımız doğru değil. Ne tür yardımların yapılıp yapılamayacağı konuşuluyor. Bu çalışmalar tamamlandığında kayrılan bir yer olmadığı ortaya çıkacak. Büyükşehir ilçeler arasında ayrım yapmadan çalışacaktır" dedi.

Önerge ile ilgili söz alan AK Partili Meclis Üyesi Dilaver Kişili, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı geçmiş dönem Karşıyaka'yı yönetti. Geçen mecliste kendisi, 'Karşıyaka ile ilgili konu gelmesi canımı sıkıyor' dedi. Günün sonunda buraya Karşıyaka'dan geldi. Ondan ötesini bilmiyoruz. Ben estetik ameliyatı yaptırmadım, Cemil Bey'in estetik doktorluğunu tartışacak halimiz yok" ifadelerine yer verdi.
İnanç ise Kişili'ye yanıt olarak, "Konunun başkanın mesleği ile ne alakası var?" diye tepki gösterdi.
Kişili ise, "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka'dan önce yarım kalan İzmir'in kabusu olan Opera Binası'nı tamamlamayı neden gündeme getirmiyor? Bence önce o binayı tamamlasın. O görüntü İzmir'e yakışmıyor" dedi.
CHP Grup Başkan Vekili Yıldır ise, "Bu estetik mevzusu nedir Allah aşkına? Büyükşehir Belediye Başkanını değerlendirmek ve tartışmak normal midir? Hem de yaptığı meslek kapsamında... " dedi.

İlgili önerge şu şekilde;
Karşıyaka Belediye Başkanlığı, Karşıyaka ilçesinde yapılacak olan KDV hariç 15.365.000,00-TL ihale bedelli “Zübeyde Hanım Mahallesi Taziye Evi ve Kütüphane Yapılması İşi”nin Belediyemizle birlikte ortak proje kapsamında yapılmasını talep edildiğinden; söz konusu tesisin yapımı için Karşıyaka Belediyesi inşaatın tamamlanması ile ilgili olarak yapmış olduğu 4 (dört) adet hakedişle toplam tahakkuka bağlanan 18.074.157,86-TL’nin 9.463.186,05-TL’sini ödemiş olup; Belediyemizce dördüncü hakedişle tahakkuka bağlanan 9.475.181,66-TL’nin ödenmeyen 8.610.971,81-TL’lik kısmının ödenmesi ve sonraki düzenlenecek hakedişlerde ödenmek üzere 15.365.000,00+Keşif Artışı+Fiyat Farkı+KDV bedelinin (8.610.971,81-TL’lik ödenecek tutar dahil) toplamının %50’sine karşılık gelecek tutara yönelik yapılacak yardımın önerge ekindeki Protokol kapsamında değerlendirilerek karşılanmasının oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonları Müşterek Raporu.

AK Parti grubunun 'Körfez Daire Başkanlığı kurulsun' önergesi CHP grubu tarafından kabul edilmedi. AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, önergeye ilişkin konuşmasında, "Bizim önergeyi verme maksadımız ise şube müdürlükleri düzeyinde gerçekleştirilen çalışmalar çözüme yönelik bir katkı sağlamadığını görüyoruz. Bir daire başkanlığı altında farklı disiplinler içerisindeki uzmanların bir araya gelerek Körfez'de yaşadığımız sıkıntıların çözümü noktasında. Uzmanlar İzmir'in zeminin battığını ifade ediyor. Biz önergenin bu şekilde gelmesini doğru bulmuyoruz" dedi.

CHP Meclis Üyesi Saadet Çağlın ise, " Önergenin bi36 kaç özelliği var. Önergede Körfez tamamen İZSU ile özdeşleştirilmiş. Hem İZSU'nun hem de İzBB'nin uzmanları çalışmaları sürdürüyor. Hem İZSU'ya indirgenmesi hem sadece Körfez'e indirgenmesi doğru değil. Artı olarak önerge hazırlanırken 2017 Nisan'dan 2020 Ocak'a kadar erişim engeli getirilen Wikipedia'dan kopyalanmış. Körfez ile ilgili daha özgün kaynaklardan çok daha nitelikli önerge hazırlanabilirdi. Körfez'e verdikleri değer için kendilerinden bakanlıklar düzeyinde özen göstermesi takdirde sorun kalmayacaktır" ifadelerine yer verdi.

Altan İnanç ise önergeye ilişkin açıklamasında, "Hem merkezi hükümetin hem de yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluğu var. Yasal düzenleme olmadan daire başkanlığı kurulması doğru değil" dedi.

AK Partili Atmaca ise yanıt olarak, "Sorun sadece İZSU'ya indirgenmiş denildi. Gerçekten de öyle. Hepimizin yaşadığı koku probleminin kaynağı İZSU'nun derelerle ilgili yapmamış olduğu sıkıntılardan kaynaklanıyor. Bu sebeple İZSU'ya indirgedik. Körfeze gelen dere yataklarının tamamının tabanı betonlanmış durumda ve hepsinin altında pis su kanalları var. Kamuya açık kaynaklardan da faydalanacağız. Biz iyi niyetle bir çalışma yapıyoruz. 90 dakikada olduğu gibi bu sorunun da etap etap çözümü noktasında bir irade koyuyoruz" dedi.

Yenigün

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber 90 dakika ücretsiz aktarma sistemi sonunda kabul edildi
Sonraki Haber İşitme Cihazı Fiyatları: Ekonomik Seçenekler

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Köşe Yazarları

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?