ANA SAYFA > EKONOMİ > Yelkenbiçer güven tazeledi

Yelkenbiçer güven tazeledi

A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
Yelkenbiçer güven tazeledi

Bölgesel anlamda birçok girişimiyle ses getiren, yaptığı işlerin seçimi ve bu işleri yapış şekliyle çıtayı sürekli yükselten, etki alanını genişleten ve birçok yeni iş birliğini başlatan Ege Genç İş İnsanları Derneği, genel kurulunu tamamladı.

EGİAD'ın olağan genel kurulunda, 698 fahri ve aktif/kurumsal üyenin 386’sı için açılan sandığa 193 üye katılım sağladı. Tek liste ile gidilen seçimde mevcut Karşıyakalı Başkan Alp Avni Yelkenbiçer güven tazeleyerek 2023 – 2024 dönemi için tekrar başkan seçildi. 2021’de gerçekleşen genel kurulda da tek aday olarak başarıyı göğüslemiş olan Alp Avni Yelkenbiçer, Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin pandemiden çıkış döneminde gerçekleştirdiği yoğun etkinliklerle de adından sıkça söz ettirdi. Denizli Genç İş İnsanları Derneği-DEGİAD, Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği- GAGİAD, Balıkesir Genç İş İnsanları Derneği – BAGİAD gibi dernek yönetimlerinin de katılım gösterdiği genel kurula İzmir protokolünün de iştirakiyle yoğun bir katılım sağlandı. Genel Kurul'un Divan Başkanlığını geçmiş dönem EGİAD Genel Sekreteri ve şu dönem İZTO Genel Sekreterliği görevini sürdüren Prof. Dr. Mustafa Tanyeri; Divan Kurulu Üyeliğini İlayda Serter, Kadircan Yörük, Halit Çim, Elif Koç yaptı. Toplam 386 aktif üyenin bulunduğu dernekte; Alp Avni Yelkenbiçer 192 oy aldı.  Seçimlerde 1üye boş oy kullandı.
 
EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, Konsoloslar Birliği Başkanı Zeliha Toprak, GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer, GAGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Metin Tepe, ANGİAD 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Yıldız, BAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Bilcanlı, DEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Urhan, ESİAD Başkanı Sibel Zorlu gibi sivil toplum örgütlerinden de katılımın olduğu, İzmir iş dünyasının merakla beklediği Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) genel kurulunun sonuçları belli oldu. Derneğin 17. dönem yönetim, denetim, danışma kurulu ile haysiyet divanının seçildiği olağan genel kurulda, Alp Avni Yelkenbiçer ve yüzde 50 oranında yenilediği ekibi; güven tazeleyerek yeniden seçildi. Genel kurula katılan, 386 üyeden 192’sinin oyunu alan Yelkenbiçer ile birlikte EGİAD'da 17. dönem başlamış oldu. İki yıl boyunca, 2025 Ocak ayına kadar, görevde kalacak olan ekibi, yoğun bir ekonomi gündemi bekliyor. Yüksek katılımın olduğu seçimlerde teşekkür ve hedefler konuşması yapmak için kürsüye gelen Yelkenbiçer, üyelerinin verdiği ve vereceği desteğe, güvene teşekkür etti. Bugüne kadar dernek komisyonlarındaki ve yönetimlerindeki farklı ekollerden gelen üyelerle tek yürek tek ses olduklarını dile getiren Yelkenbiçer, “Bu gurur başta Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarım, komisyon başkanlarım, projelere liderlik eden üyelerimiz, idari kadromuz olmak üzere, tüm çalışmalara yürekten katılımlarıyla fark yaratan siz değerli EGİAD ailesinindir. Huzurunuzda saygıyla eğiliyor ve bu başarılı dönem için siz tüm EGİAD’lıları tebrik ediyorum” dedi.

Bu dönem “Sürdürülebilirlik ve Dinamizm” olan ana tema çerçevesinde 311 etkinlik düzenlediklerini ifade eden Yelkenbiçer, “Bu yolculuk bizi adım adım dönüşüme getirdi: Dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm ve en nihayetinde toplumsal dönüşüm” diyerek sözlerini sürdürdü.

Her şeyden önce EGİAD’ın güçlü ve dinamik bir STK olarak misyonunu yerine getirebilmesinin kendi içinde iyi bir takım çalışmasıyla mümkün olduğunu belirten Yelkenbiçer, bu nedenle kuruma katılan yeni üyelere öncelik verecek şekilde, dernek içindeki aidiyeti en üst seviyede tutmak ve geliştirmek amacıyla her gün çalışmaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Bu iki yıl içinde hiçbir ayrım veya peşin hüküm olmaksızın tüm üyelerimizin bir araya gelip, aynı ortak hedef için hizalandığını defalarca gördüm. Politika ve olası güç oyunları değil, EGİAD çatısı altında kelimenin tam anlamıyla liyakat hüküm sürdü; çünkü aslında derneğimiz çok basit bir denklem üzerine kurulu: İş yapmak isteyen ve aldığı işi elinden gelen en iyi şekilde yerine getirmeye uğraşan üyeler. Biz içimizdeki bu kişileri destekleyerek, onlara kaynak ayırarak, fikir verip danışmanlık ederek 33 yıldır sürdürülebilir başarıyı yakalamış bir derneğiz. Öyle de olmaya devam edeceğiz, bize çeşitli konu başlıklarında liderlik etmeye istekli ve bu yetkinliğe sahip arkadaşlarımızın önünü açacağız. Bizim kriterimiz; en varlıklı veya en iyi şirketten gelen olmak değil, EGİAD’ı en çok isteyen ve EGİAD’da en çok uğraşan olmaktır. Beni çok mutlu eden ikinci unsur da aramıza katılan 88 yeni arkadaşımız! Yalnız nicelik anlamında değil, niteliksel olarak da bu arkadaşlarımızın dernek çalışmalarında rol alma hızı ve adımlarını attıkları andan itibaren değer katmaya başlamaları… Çünkü nasıl salgın dönemi bizim için kritik bir risk arz ettiyse, EGİAD’ın kendi içinde yaşadığı dönüşüm de o kadar önemliydi. Üye portföyümüzün sayısal olarak %30’a yakın kısmı değişti; yaş ortalamamız da düştü! “Genç İş İnsanları” adımızı hakkedip kendi içimizde de başarıyla dönüşebildiğimiz için ne mutlu bize” dedi.

Tek liste olsa da üyelerin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Yelkenbiçer, “Yönetim Kurulu’na aday arkadaşlarımla birlikte desteğinize en çok bugünden sonrası için ihtiyacımız var. Komisyonlarımızın sadece yöneticisi veya üyesi değil, en çok veya en etkili çalışan kişisi olarak; Derneğimiz amaçları doğrultusunda en fazla fikir ve bilgi üreten, araştıran, örnekler bulup karşılaştırmalar yapan, seçenekler sunan üye olarak; İnsanların birbiriyle tanışması ve güven bağı kurması için samimiyetle en çok uğraşan; herkesi dahil eden ve herkese kendini aile içinde hissettiren üye olarak; Ortaya atılan fikirleri ve hayata geçirilen eylem adımlarını en çok destekleyen kişi olarak; sizlerin desteğinizi talep ediyoruz, EGİAD’ın her birinize ihtiyacı var” dedi. Yeni yönetim ve yayın kurulunda 10 kadın üyenin bulunması da dikkat çekti.

Geçen dönemde başlayan acil eylem bekleyen ve EGİAD olarak sürdürmeye kararlı olunan başlıkların devam edeceğini dile getiren Yelkenbiçer, “17. Dönem için temamız “bütünleştirmek ve büyütmek” olacak. En verimli iş birliklerimizi yürüttüğümüz İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası ile bölgemizdeki odalar, birlikler, dernekler ve ülkemizdeki seçkin Genç İş İnsanları dernekleriyle çalışmaya devam edeceğiz. EGİAD Melekleri olarak girişim ve Think Tank’imizle bilgi üretme alanında daha da ivmelenerek çalışacağız. Yalnız özel sektör değil kamu kuruluşlarımıza da destek olmanın ve onlarla çalışmanın yollarını aramaya devam edeceğiz. Herkesin bir ucundan çekiştirdiği “küçük olsun bizim olsun” anlayışında süre gelen oluşumlar devrinin kapanıp, iş birliği ve güç birliğinin kazanmasını sağlamak anlamına geliyor “bütünleştirmek”. Yalnız derneğimiz özelinde değil, hukukun tartışılmaz üstünlüğü ve güçlendirilmiş kurum ve kurallarıyla, laikliğiyle, cinsiyet-dil-din-ırk farklılıklarının gündeme dahi gelmeyeceği seviyede eşitliğiyle, ülkemiz için de bütünleşme istiyoruz. Temamızın ikinci bacağı da “büyütmek” olacak. Katılımcılığı da büyütmeliyiz, yaratıcılığı da. Doğru yönetişimi de büyütmeliyiz, hukukun sarsılmaz üstünlüğünü de. İklim farkındalığını da büyütmeliyiz, etik ve toplumun faydası için hareket etmeyi de. Nezaketi de saygıyı da birbirimizi daha fazla dinlemeyi de. Kutuplaşmayı küçültemeyiz belki, ama anlayışı büyütebiliriz. Amacımız asla kimsenin değerlerini değiştirmek değil, ortaklık hissini büyütmektir. Tek bir ülkemiz olduğu, geçmişimizin de geleceğimizin de yalnız Türkiye’de olduğudur en büyük ortaklığımız. Dünyanın ve hayatın ritmi değişiyor, bizim de hızlanmamız gerekiyor. Her canlının onurlu bir şekilde yaşayabildiği, gençlerimizi ve yetişmiş değerli insanlarımızı kaybetmemize neden olan beyin göçünün tersine döneceği, adalet hissinin hâkim olduğu ve her seviyede toplumsal barışı güçlendiren bir Türkiye’yi büyütmemiz gerekiyor. Depremlere veya savaşlara gerek kalmadan da tek bir amaç altında birleşip, hep birlikte mücadele edebilmeliyiz” dedi.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken EGİAD amacının açık ve net olduğunu dile getiren Yelkenbiçer, “Türkiye’nin Aydınlık Geleceği için çalışıyoruz. Toplumda eşitsizliklerin ortadan kalktığı; Refahın daha adil dağıldığı; Hukukun üstünlüğünün her alanda hissedildiği; Laiklik ve insan hakları konusunun tartışılmaya dahi gerek olmadığı; Kadın-erkek eşitliğinin toplumun her alanında etkin olduğu; Katılımcılık, çoğulculuk ve liyakat ilkelerinin içselleştirildiği; Çevreyle uyumlu üretim ve tüketim standartlarını belirlemiş; Dijital dönüşümde ve bilimsel üretiminde öncü olan bir ülke hayal ediyoruz. EGİAD çatısı altında hep birlikte atacağımız tüm adımlara da bu amaç yön vermeye devam edecektir” dedi.

Yeni Federasyon kurulması konusunun görüşülmesi ve bu konuda Yönetim Kurulu’na yetki verilmesine ilişkin gündem maddesi de dikkat çekiciydi. Geçtiğimiz aylarda Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu Genel Kurulu’na ilişkin ortak deklarasyon yayınlayan ve ortak platform olarak hareket eden STK’la işbirliği içinde olan EGİAD, yeni bir yapılanma için Genel Kurul’da yetki istedi. Yelkenbiçer, “Bizler şehrimizde ve ülkemizde GİAD’ların bir okul olduğunu, iş dünyasına ve topluma liderler yetiştiren değerler olduğu düşüncesiyle bu zamana kadar yaptığımız çalışmaları bir platform ya da federasyon ya da uzun vadede konfederif bir yapı içerisinde etkileşimimizi arttırma kararı aldık. Hukuki süreci takip ediyoruz. Yalnız dikkat çekmek isteriz ki Federasyondan ayrılma kararı istemiyoruz. Bir platform kurmak için yetki istiyoruz. Amacımız derneğimizin bizim gibi güçlü derneklerle çatı yapıya kavuşması için sezlerden yetki istiyoruz. Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), Ankara Genç İş İnsanları Derneği (ANGİAD), Bulancak Genç İşadamları Derneği (BUGİAD), Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Eskişehir Genç İş Adamları Derneği (ESGİAD), Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD), Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD),KKTC Genç İş Adamları Derneği ve Şırnak İş Adamları Derneği (ŞİAD) olarak hareket ediyoruz” dedi.
İŞTE YENİ YÖNETİM KURULU
 
YÖNETİM KURULU
              
1             Alp Avni Yelkenbiçer       12          İlker Erdiliballı
2             Muhlis Kaan Özhelvacı   13          Mustafa Güres
3             Başak Çayır Canatan       14          Açelya Baç Uçar
4             Ali Kolcu                             15          Elif Kâya
5             Arda Yılmaz                       16          Zerrin Ülken
6             Ceren Sertdemir Yavuz  17          Hakan Barbak
7             Erkan Karacar                   18          Naşit Arda Ürper
8             Eyyüpcan Nadas              19          Cem Elmasoğlu
9             Mert Hacıraifoğlu            20          Yaman Duman
10          Müge Şahin                       21          Burak Güngör
11          Yağmur Yarol                    22          Rahmi Özışık

PAYLAŞ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Önceki Haber Konak’ta işçi enflasyona ezilmedi
Sonraki Haber Karşıyaka, Çiftlikköy karşısında

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Köşe Yazarları

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?