ANA SAYFA > Yazarlar > Sancar Maruflu > Taçlanan esintiler…

Taçlanan esintiler…

SancarMaruflu
Sosyal Medya :
07 Ocak 2019, Pazartesi 17:53
2937 kez okundu

Çılgın yakıcı ve terletici temmuz sıcakları nihayet başladı. Temmuz sıcaklarına rağmen; fakirin, fukaranın ve mağdurların; İzmirli hayırseverler tarafından sevindirildiği, bereketli ve hayırlı bir Ramazan ayı geçiriyoruz. Sayılı günler çabucak geçiyor. Bugün Ramazanın 18’nci günü. Kaldı geriye 11 gün. İzmir’den tüm Batı Anadolu’ya yayılmış yüzyılları aşan yardımlaşma ve dayanışma kültürümüz sayesinde hali vakti yerinde olan Müslüman Hemşerilerimiz, hiçbir ayırım yapmadan hemşerilerini kollayarak kutsal vecibelerini yerine getiriyorlar. Fitre ve zekâtlarını ve gönül zenginlilerinden çıkan müstesna katkılarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar. İzmir’imizin ayrıcalıklı bir kent olduğunu, bazılarının iddialarının aksine, “insanlarının ilim ve irfan kalitesi anlamında öncü ve önder özelliklere sahip olduklarını” değişik vesilelerle görüp yaşıyorum ve çok mutlu oluyorum. Benim de 45 yıldır yönetiminde olduğum, İzmir’in 68 yıllık ecdat yadigarı hayır ve hizmet kurumu; İZFAK kısa adıyla anılan İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneğimizin “67’nci geleneksel mevlidi şerifi” de mükemmel şekilde gerçekleşti. İzfak’ın Atatürk ve cumhuriyet değerleri olan arkadaşları için, İzmir’in valileri, belediye başkanları, komutanları, kent yöneticileri, İzfak’ın kurucularının, başkanlarının, yöneticilerinin ve bağışçılarının ruhları için her yıl ramazan ayında okuttuğumuz Mevlid, geleneksel olarak 67 yıldır, her Ramazan’ın 3’ncü Cuma Günlerinde okutturuluyor. 3 Temmuz Cuma günü Alsancak 1479 sokak No:8 TEV İş Merkezi’nde ki İZFAK Mazhar Zorlu Salonu’nda İzmirli İlahiyat Duayeni, Başimam, Hacı Hafız Lütfü Görmez Hocamızın yönetiminde bu yıl Kazım Hocamızın da katılımıyla renklenen mevlüdümüz bu yılda yoğun ilgi gördü. 68 yıldan beri fakir, fukara ve mağdurlara hizmette bulunan İzmir’in en ciddi fakir, fukara dostu, hayır ve hizmet kurumlarından olan İzfak, Ramazan’ın ilk günü başlattığı yardımlarını 1600 Aileye ulaştırdı. Bağış ve yardımlar yapıldıkça dağıtımlar da sürdürülüyor. Sürdürülecek. Bayram öncesi 14 Temmuz’da yapılacak yardımlarla 3000 Aileyi aşacağımızı umuyorum. Ramazan aylarında fitre adı verilen yardımı kendisini ve ailesini geçindirebilen her müslüman yapmalıdır. Öğrenmek isteyenleri bilgilendiriyorum. 2015 yılının Fitre miktarı, diyanet işleri yönetimi tarafından kişi başına en az 11.50 TL olarak belirlenmiştir. 4 kişilik bir Ailenin 50 Lira vermesi yeterlidir. Yılda bir kez verilmesi takdir edilmiş fitrelerin kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayabilen herkesçe verilmesi gereklidir. İsteyenler daha fazlasını verebilirler. Fitrenizin ödenmesi konusuyla ilgili daha ayrıntılı bilgileri Derneğimiz İZFAK’ın; 0232 464 35 75 ile 0530 513 42 64 no lu telefonlarını arayarak öğrenebilir ve sorununuzu çözebilirsiniz.                                     
SİVAS UTANÇ KATLİAMINI UNUTMADIK. 20’nci HASRET YILINDA AZİZ NESİN’i ANIYORUZ….
Temmuz ayı da İzmir ve İzmirliler için oldukça hareketli bir aydır. Temmuz ayında ülkenin çeşitli kentlerinde ve İzmir’de yaşanmış acılarımız çoktur. 2 Temmuz’da Sivas’da yaşanılan Madımak utanç katliamını nasıl unutabiliriz? 22 yıl önce yanan Sivas’ın ateşi hala sönmedi. Katliamcılar serbest geziyorlar. Yargılanmadılar. Madımak’ın utanç müzesi yapılmasını bekliyoruz. 22 yıl önce Sivas Madımak Katliamından kurtarılan Dünyaca ünlü mizah yazarımız ve düşün adamımız Aziz Nesin’i ise bu utanç katliamından 2 yıl sonra, 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan sabaha karşı 1995 yılında Çeşme Alaçatı’da Merhum Başkanımız Ahmet Piriştina’nın evinde yitirmiştik. Evet tam 20 yıl oldu. Enternasyonal Yazarımız Aziz Nesin’i 20’nci ölüm yıldönümünde rahmetle anıyorum.
KARŞIYAKA DELİKANLISI, <ERSİN FARALYALI>’YI ANIYORUZ…                                   
7 yıl önce 6 Temmuz 2008 günü yitirdiğimiz, “Karşıyaka Delikanlısı” olarak tanıdığımız, EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI’nın en başarılı Başkanlarından, İZMİR ATATÜRK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’nin kurucusu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapmış, İzmir Milletvekili olmuş, EGE SERBEST BÖLGESİ – ESBAŞ’a önemli hizmetler vermiş, KSK’li Basketbol Yıldızımız ve Yöneticimiz Ersin Faralyalı’yı 7 yıl önce bir 6 Temmuz’da İstanbul’da tedavi edilmekte olduğu hastanede mendebur kanser yüzünden yitirmiştik.              
Ersin Faralyalı’nın kabrini 6 Temmuz Pazartesi günü Saat: 16.00’da ziyaret edeceğiz.
MAGANDA CİNAYETLERİNİ, 12 YIL ÖNCE YENİ FOÇA’DA YİTİRDİĞİMİZ, <KÜÇÜK ALİ STAR GRAMASSON>’UN ŞAHSINDA PROTESTO EDİYORUZ…                    
 12 yıl önce 2003’ün 7 Temmuzunda ise, Yeni Foça’da bir maganda cinayeti işlendi. İskoçya’lı Baba’dan olma, Karşıyaka’lı Özlem Eşsizhan’dan doğma 2,5 yaşında ki Ali Star Gramasson aralarında didişen magandalardan birisinin kurşunlarının hedefi oldu. Belki küçük Ali Star’ı yitirdik. Çok Üzüldük.Ancak; EŞSİZHAN AİLESİNİN öncülüğünde Türkiye genelinde; MAGANDA KÜLTÜRÜNE ve BİREYSEL SİLAHLANMAYA karşı çok başarılı bir mücadele başlatıldı. Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre bireysel silahlanmada “Yüzde 51” azalma, Maganda kurşunu ile ölümlerde ise “Yüzde 78” azalma sağlandı. Küçük Ali Star’ı hasretle, rahmetle anıyoruz. Herkesi; 17 Eylül 2015 Perşembe günü, İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleyeceğimiz 12’nci BİREYSEL SİLAHLANMAYA TEPKİ GÜNÜNDE  buluşmaya çağırıyoruz.                                                                                                                  
ERGUN GÖKSAN ile ATALAY NOYANER’i ANIYORUZ…                                                            
20 yıl önce 10 Temmuz 1995 günü İzmir’de yitirdiğimiz, Türk ve İzmir turizminin öncü, önder ve lider isimlerinden, İzmir’de İletişim- Halkla İlişkiler ve Gazetecilik eğitimini ilk kez başlatmış değerlerimizden, Doç. Dr. Ergun Göksan Hocamızı hasret, sevgi ve rahmetle Anıyoruz. 5 yıl önce 11 Temmuz 2000 tarihinde de İzmir’de modern müzikhol ve gazino kültürünün öncülerinden, fuar ve Kültürpark Sevdalısı, canım Arkadaşım Atalay Noyaner’i kaybetmiştik. Atalay Noyaner’i, Perşembe günü Narlıdere sırtlarından İzmir’i ve İzmir’lileri seyrettiği kabrinin başında, ziyaret ederek anacağız.                                                                  
93’NCÜ YILDÖNÜMÜNDE, <LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASINI> KUTLARKEN, ALPARSLAN IŞIKLI HOCAMIZI DA ANACAĞIZ…
24 Temmuz Cuma günü ise  Lozan Barış Antlaşması’nın 92’nci yıldönümünü, Saat: 11.30’da “İzmir Dr. Behçet Uz Kültürparkı”nda ki, Lozan Kapısı iç girişindeki “Atatürk İnönü Lozan Anıt Heykeli”nin önünde görkemli ve geniş katılımlı bir törenle anarak, kutlayacağız. Her 24 Temmuz’larda düzenlediğimiz etkinlikte, “Atatürk’e, İsmet İnönü’ye ve Lozan Delegasyonuna” da teşekkür edilecek. Saygı Duruşunun ardından hep birlikte istiklal Marşımızı okuyacağız.                    
Temsilci Kurumlar da konuşmalarını yapacaklar. Törene herkes sadece Türk Bayrağı ile katılabilecek. 2  yıl önce 13 Temmuz 2013 günü Prof. Dr. Alparslan Işıklı’yı Seferihisar’da geçirdiği bir kalp kirizi sonunda 73 yaşında kaybetmiştik… Soyadı olan “Işıklı” sözcüğü gibi yaşamı süresince Vatanına ve Türk Halkına Bilim Işıltıları saçmış, çok değerli bir Atatürk Cumhuriyetçisi olan Prof. Dr. Alparslan Işıklı Hocamızı rahmetle anıyoruz. Seferihisar’da ki Yazlık evinin olduğu Site’de girdiği denizde tansiyon düşmesinin neden olduğu kalp krizi sonunda kaybetmenin acısını yaşamıştık. ALPASLAN IŞIKLI HOCAMIZI da 24 Temmuz Lozan Antlaşması Töreni esnasında anacağız.                                                                                                                          
ALİ FUAT İÇSEL ÜSTADIMIZA SAYGILARIMIZ SUNUYORUZ…
26 Temmuz Pazar günü de İzmir’in en başarılı ve çok yönlü sanat ve cemiyet adamlarından, Tercüman-Rehber, Ressam, Yazar ve şair Ali Fuat İçsel’i Ailesi ve Sevenleriyle birlikte, adını taşıyan parkta bir araya gelip anacağız.                                                                                                                    
İZMİR GAZİ HEYKELİ 83 YAŞINDA….
İzmir’imizin simge ve sembol yapıtlarının en başında gelen ve Atatürk’ün yapılanlar içinde en çok beğendiğini ve en anlamlısı olduğunu sık sık ifade ettiği İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda ki Gazi Heykeli’nin ise 83’nci yıldönümünü de 27 Temmuz Pazartesi günü kutlayacağız. Gazi Heykeli’nin açılışının yapıldığı 27 Temmuz 1932 tarihi aynı zamanda İzmir’de ilk planlı şehircilik atılımının da başlatıldığı günün yıldönümüdür. İzmir’de o günlerin Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz’dur. İzmir’i külleriyle ele alıp yeniden yaratan Dr. Behçet Uz, Gazi Heykeli ile birlikte İzmir’e ilk çağdaş ve modern şehircilik planlamasını da getirtip, başlatmıştır. İzmir’e sayısız güzellikler kazandırmış Dr. Behçet Uz’u ve İzmir Gazi Heykeli’nin yapımcısı İtalyan Heykeltraş Pietro Connenico’yu rahmet ve sevgiyle yad ediyoruz.  21 Temmuz Salı günü 10’ncu ölüm yıldönümünde, Karşıyaka’nın K.S.K.’de oynamış ve “efsane” sözcüğünü hak etmiş 2 futbol yıldızı olan “Koca Kaptan Erol Baş” ile “Suat Gürbüzer”i, Karşıyaka Soğukkuyu’da ki kabirlerinin başında ilgililerin ve sporcu arkadaşlarının katılımlarıyla anmanın onurunu ve gururunu yaşayacağız. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.   


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

26.07.2020 Işılay Saygın, Gazi Heykeli ve İsmail Sivri

19.07.2020 Efsane Kaf Sin Kaf'lılar ve Temmuz değerlerimiz

02.07.2020 Denizcilik Bayramı

14.06.2020 Babalarımızın günü kutlu olsun

21.05.2020 Kutlu olsun

03.05.2020 Bu günler de geçecek

26.04.2020 İnançlarımız güçlü olsun

19.04.2020 Millet Meclisimiz 100 yaşında...

12.04.2020 İzmir de nisan esintileri

22.03.2020 Her şeyden önce sağlık...

08.03.2020 Erozyon ve Esin Özgener gerçeği

01.03.2020 Alyanak ve Kibar'ı ard arda anmak...

16.02.2020 Atatürk'ün iktisat ve adalet günü kutlu olsun

02.02.2020 Şubat esintileri

07.01.2020 Ocak hüzünleri...

25.06.2019 Atatürk'ün Karşıyaka'sında haziran esintileri

07.01.2019 Kapanan İzmir Fuarının ardından...

07.01.2019 Yarattığımız canavar: Holigan kültürü...

07.01.2019 Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi 95 yaşında

07.01.2019 Kasım'ın son esintileri...

07.01.2019 Karşıyaka Halkevi'nde yapılan Cumhuriyet Baloları

07.01.2019 Okan Yüksel yaşarken anıtlaştı

07.01.2019 İzmir'i özlemek için...

07.01.2019 9 Eylül

07.01.2019 Yok edilen anıtlar

07.01.2019 Temmuz esintileri...

07.01.2019 Ramazan, yardımlaşma, hayır, bereket olsun

07.01.2019 İzmir’de erozyon

07.01.2019 Ocak hüzünleri

07.01.2019 Yeni yaşlarını kutladık

07.01.2019 Terör hüzünleri artık son olsun

07.01.2019 1912 Dünya Karşıyakalılar günü kutlu olsun…

07.01.2019 149 yıllık belediyelerimiz…

07.01.2019 Atatürk Anısına, Planlı şehircilik, tasarım ve yenileme çalıştayı

07.01.2019 Karşıyakalı Atilla İlhan

07.01.2019 Sonbahar’da ayrıcalıklıdır, Güzel İzmir’imiz…

07.01.2019 Aydın Erten'i anmak ve İzmir’de Ağustos Esintileri

07.01.2019 İEF, Demokrasi, Barış ve Huzur Fuarı olsun

07.01.2019 Zamansız kayan yıldızlar…

07.01.2019 Ramazan Kültürdür, yaşatalım…

07.01.2019 Ramazan ayının fazileti

07.01.2019 Kent Zirveleri

07.01.2019 17 Nisanların önemi

07.01.2019 Esintiler

07.01.2019 Nisan etkinlikleri

07.01.2019 İzmir'i sevmek bir tutkudur

07.01.2019 14 Şubat kutlu olsun; 17 Şubat'lar unutulmasın!..

07.01.2019 Güzel İzmir'in gerçekleri

07.01.2019 Bir hüzün ayı

07.01.2019 Ocak esintileri...

07.01.2019 2016 yılından beklentilerim

07.01.2019 İzmir ve Karşıyaka belediyelerinin doğum günü

07.01.2019 Ekim aylarında yitirdiğimiz değerlerimizi nasıl unutabiliriz?

07.01.2019 Güzel ve anlamlıydı o eski bayramlar...

07.01.2019 Ah nerede eski fuarlar

07.01.2019 Ağustos hüzünleri ve 84 yıllık İEF

07.01.2019 İsmail Sivri’siz geçen 8 yıl…

07.01.2019 Gazi Heykeli 83 yaşında...

07.01.2019 15 Haziran'ların önemi

07.01.2019 Behçet Uz'dan Tanju Okan'a; Mayıs esintileri...

07.01.2019 Bıraktıkları güzel izlerle anılan; ''Güzel İzmirliler''

07.01.2019 Fuar İzmir ve Kültürpark gerçeği

07.01.2019 Erosyonlaşma

07.01.2019 Değişim ve yenilikler ayı: Şubat

07.01.2019 Ocak'ın güzellikleri, hüzünleri...

07.01.2019 Ocak ayı...

07.01.2019 İyi ki bitiyor, gidiyor...

07.01.2019 Hoşgeldin, 2014'ün son ayı...

07.01.2019 76 yıldır yeniden keşfedilerek yaşatılan tek dünya lideri: ATATÜRK

07.01.2019 Cumhuriyetle yürüdük ve büyüdük biz bu yollarda...

07.01.2019 Bayramlar bizim kültürel değerlerimizdir...

07.01.2019 Geleceğin fuarı nasıl olmalı?

07.01.2019 Fuar açıldı...

07.01.2019 İzmir Gazi Heykeli, İzmir'in planlı kentleşme sembolü

07.01.2019 ERSİN FARALYALI

07.01.2019 KSK bir efsane başkanını daha yitirdi

07.01.2019 ATATÜRK’ÜN KARŞIYAKA’SINDA; “HAZİRAN BULUŞMALARI

07.01.2019 İZMİR’DE; “HAZİRAN SÖYLENCELERİ”…

07.01.2019 MORENO VE ATTİLA İLHAN’LA PARİS GÜNLERİ

07.01.2019 BIRAKTIKLARI GÜZEL İZLERLE ANILAN; “GÜZEL İZMİRLİLER”…

07.01.2019 NASIL BAŞKAN İSTİYORUZ?

07.01.2019 HOŞ GELDİN HAZİRAN

07.01.2019 HAZİRAN’DA YAŞAMAK VE YAŞATMAK …

07.01.2019 CUMHURİYET’İN DEĞERLERİYLE YAŞIYORUZ…


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?