ANA SAYFA > Yazarlar > Sancar Maruflu > Ağustos hüzünleri ve 84 yıllık İEF

Ağustos hüzünleri ve 84 yıllık İEF

SancarMaruflu
Sosyal Medya :
07 Ocak 2019, Pazartesi 17:53
2686 kez okundu

Ağustos Ayına da acılarla, hüzünlerle girdik. Bir türlü durmak bilmeyen Şehit cenazelerinin yanı sıra ard arda çok önemli değerlerimizi de yitirdik ve toprağa verdik. Türkiye’mizde “Halkla İlişkiler ve İletişim Biliminin” Kurucusu Prof. Dr. Alaeddin Asna’yı İstanbul’da toprağa verdik. Dünyaca ünlü, Türkiyemizin medarı iftiharı Ressam, Fotograf Sanatçısı, Yazar, Şair ve Gazeteci, İnsanlık Ustası Fikret Otyam’ı yitirdik ve toprağa verdik. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı da yapmış, İzmir Noterler Odası’nın kurucu Başkanı, eski İzmir 15’nci Noteri, iyiliksever ve hayırsever değerimiz, başarılı hukukçu Esat Fero’yu da yitirdik ve toprağa verdik. Ağustos ölümleri bitmek bilmiyor. İzmir’lilerin çok sevdikleri değerlerimizden, çok yönlü bir kültür ve sanat adamı ve insanlık ustası olan Tarık Dursun Kakınç’ı da maalesef yitirdik ve toprağa verdik. Tarık Dursun K. Gerçek anlamda bir İzmir servdalısıydı. Karşıyakalıydı. Son yıllarını Foça’da yaşadı. Karşıyaka sahilinde ki evinde öldü. Türkiye’de Sinema sanatının da öncüsüydü. Yüzlerce eserinden bazıları yabancı dillere de çevrildi. Geçtiğimiz haftanın başında 15’nci ölüm yıl gününde Gültepe’de andığımız 68 kuşağının dervrimci ve halkçı önderlerinden Aydın Erten’in anma törenine yüzlerce kişi katıldı. Aydın Erten’in adına bir “Yerel Yönetim Bilim Akademisi” açılması istendi. Belediyelerimizin düzenledikleri festivaller, şenlikler şehit ölümleri nedeniyle eğlence yönü olmadan, mütevazi etkinliklerle sürdürülüyor. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin davetiyle Bugün Ben de <Geleneksel Payamlı Bardacık Festivali>’ndeyim. Juri Üyesi olarak Payamlı’lı bardacık ureticilerine Ben de destek vereceğim. Sizleri de beklerim. Sadece Ege’nin ve İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin en önemli organizasyonu; İzmir Enternasyonal Fuarı, Evrensel kimliğiyle bu yıl 84’ncü kez yine Kültürpark’ta düzenleniyor.
28 Ağustos 2015 Cuma günü Saat:18.00’de Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda açılacak olan ve 6 Eylül akşamı kapanacak olan vazgeçilmez Cumhuriyet değerimiz Fuarımızda bu yıl, “Eğitim” teması işlenecek. Onur Konuğu kentimiz ise; son yılların en çok gelişen ve aşama kaydeden modern kenti, Yılmaz Büyükerşan’ın “Eskişehir ilimiz” olacak. Partner Ülke ise “Türkmenistan Cumhuriyeti ” olacak. Fuarda bu yıl, Atatürk Cumhuriyetiyle birlikte gelişen ve değişen eğitim konusu çok geniş anlamda işlenecek. Resmi öğrenim kurumları, Üniversiteler, Orta ve ilk öğretim, vakıf ve özel öğrenim kurumları kendilerini tanıtacaklar. Halen uygulanan ve uygulanacak olan öğrenim ve eğitim sistemleri esas alınarak bu alanda faaliyet gösteren öğrenim kurumları, eğitim araç ve gereçleri üreticileri ile ithal eden firmalar ve kuruluşlar ile Sivil Toplum Örgütleri, Milli Eğitimin ve İZFAŞ Fuarcılık’ın denetim sorumluluğunda; spesifik etkinlikler düzenleyecekler. Panel, Seminer, Toplantı ve Forumlarda yeni ve çağdaş eğitim-öğretim yöntemleri gündeme getirilecek, araştırılacak ve tartışılacak. 28 Ağustos’dan 6 Eylül gecesine kadar tam 10 gün ekonomik, sosyal ve nostaljik anlamda 12 ana başlıktan oluşan olağanüstü ve rengarenk etkinlikler yaşanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İZFAŞ Yönetimi ve çalışanları ayrıcalıklı ve renkli bir fuar için aylardan beri çalışmalarını aralıksız sürdürüyorlar. Bu yıl ki tek eksikliğimiz; “9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Bayramı” nın Fuarla birlikte yaşanılmayacak oluşudur. Dünya’da ve Avrupa’da en az 100 yıllık geçmişe sahip; Fuar ve Sergicilik kavramı, Türkiye’de ilk kez “1923 İzmir İktisat Kongresi” sırasında açılan “Yerli Malları Sergisi” yle kendisini göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın yeni Cumhuriyet Türkiye’sini kurarken başlattığı bu çağdaş atılım sayesinde günümüzün Türk Fuarcılığı doğmuş ve gelişmiştir.

İzmir Enternasyonal Fuarı, Dünya genelinde en eski fuarlardan biridir. Merkezi Paris’te bulunan UFI’nin de 83 yıllık üyesidir. UFI’ye kabul edilen ilk ve tek Türkiye Fuarıdır. Son yıllarda Sergicilik ve Fuarcılık, Türkiye’de de olağanüstü gelişmeler göstermiştir.

Ulusumuzun kalkınma sembolü olan İzmir Fuarı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında henüz emeklemekte olan yerli imalatçı ve tüccarlarımıza çalışma ve moral azmi kazandırmıştır. Türk Ulusu ve İzmir’liler, İzmir Fuarı’yla övünmelidir. Özellikle Dr. Behçet Uz , tam 83 yıl önce 1932'de şimdiki Fuarın kurulduğu ve istilacı emperyalist düşmanın yakıp yıkarak harabeye çevirdiği yangın alanı denilen şimdiki Kültürpark alanını; "Bu enkazı siz 40 yılda ancak kaldırabilirsiniz" diyenleri utandırırcasına 23 ay gibi kısa bir sürede tertemiz yaptırmayı başarmıştır. Dr. Behçet Uz’a, Kültürpark alanında ki enkazın temizlenmesinde; Yol Müteahhidi Bayburt’lu Niyazi(Ersoy) ile İtfaiye Kumandanı Konyalı Uzun İbrahim(Günay) Yardım etmişlerdir. Tonlarca enkazı gece gündüz taşıyan arabaların atlarından 168 tanesi ölünce Dr. Behçet Uz, Kültürpark’ın Yapımında Ölen Atlar İçin, yakın dostu Heykeltraş Şadi Çalık’a bir Anıt dahi yaptırmıştır. Şu anda eski Hayvanat Bahçesi alanında bulunan bu kıymetli “Anıt Çeşme’nin gerçek yeri Basmane 9 Eylül Kapısı girişinde, şimdiki Behçet Uz Heykeli’nin bulunduğu yerin yanındaydı. Birileri 1963 yılında oradan kaldırmış, o zamanki Hayvanat Bahçesi’ne götürüp koydurmuş! Şimdi de bu önemli Anıt’ın hiç ilgisi olmayan Sasalı’da ki Doğal Yaşam Parkı’na götürülmesinin endişesi içindeyim. İnşallah böyle bir yanlışlık yapılmaz. Bu “Anıt Çeşme” Kültürpark’ın Yapımında ölen atların anısına yapılmıştır. Dünyanın ilk “Hayvan Dostu Anıtı” olan bu anıt, Kültürpark’ta daha güvenli bir yerde korunmalıdır.

İlk kez 1923 İzmir İktisat Kongresi'nin beraberinde ihracatçı Şerif Remzi (Reyend) Bey'in İzmir'in Konak semtindeki incir-üzüm işletmesinde Yerli Mallar Sergisi adıyla açılan, sonra 1927 yılına kadar Mithatpaşa Sanatlar Mektebi'nde devam eden, 1929’dan itibaren 6 kez de Pasaport'taki Gazi Heykeli'nin arkasında; şimdiki Büyük Efes Oteli'nin bulunduğu alanda İzmir Dokuz Eylül Panayırı adıyla açılan İzmir Beynelmilel Fuarı, gerçek kimliğini, 84 yıl önce, Dr. Behçet Uz ve arkadaşlarının İzmir'e kazandırdıkları Kültürpark içinde ki düzenlenmesiyle bulmuştur. 20 Ağustos 1936’da görkemli bir törenle açılan ilk Kültürpark’ın ve İzmir Beynelmilel Fuarı’nın Açılış Töreni’ne Başvekil İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak ile birlikte Kabine ve Parlamento üyeleri de katılmışlardı.

Churchill’in İngiltere’si, Hitler’in Almanya’sı ile Stalin’in Sovyet Rusya’sı ise Kültürpark’da ki bu fuarın ilk katılımcı yabancı ülkeleriydi. Milli Panayır'dan Beynelmilel (Enternasyonal) Fuar'a geçilen harekette; Belediye Reisi Dr. Behçet Salih Uz Bey’in, Vali Kazım Dirik Paşa'nın, Mıntıka Ticaret Reisi Cemal Ziya Bey'in, Ticaret Bakanlığı Komiseri Suat Şakir Bey'in, sonradan İzmir Belediye Reisi Olan Belediye Daimi Encümen Azası Reşat Leblebicioğlu'nun, Kültürpark’ın Fikir Babası Belediye Reis Vekili Suad Yurtkoru'nun, Türk Ofis Raportörü Rahmi Zallak'ın, Orman Baş Mühendisi Ali Cevat Ziya Bey’in, Belediye Başmühendisi Cahit Çeçen'in Ve Belediye Baştabibi Dr.Ali Büket İle Gazeteci - Yazar Adnan Bilget'in (Eski Milletvekili Tunç Bilget’in Babası) üstün hizmetlerini hiç unutulmamalıdır. Onları daima rahmet ve sevgiyle anmalıyız.

İzmir Fuarı'nın 20'nci yüzyıldan İz Bırakmış Bir Türk Gurur Abidesi olmasını sağlayanlar; milli mücadele sonrasında; savaştan yeni çıkmış yorgun Türkiye'mizin Kalkındığını ve Geliştiğini dosta, düşmana enternasyonal bir pencereden göstermişlerdir. 2015 yılı, 84’ncü İzmir Enternasyonal Fuarı Açılış Töreni heyecanını Ben şahsen bu yılda Lozan Meydanı’nda yaşamak isterdim. İzmir Fuarı’nın açılış törenleri, her zaman Fuarın Dokuz Eylül Kapısı önünde ya da Lozan Kapısı önünde yapılmalıdır. Halk, Açılış heyecanını yaşamalıdır. İzmir Enternasyonal Fuarları, geleneklerimize uygun olarak Gaziemir’de ki yeni fuar alanında değil de Kültürpark’ta düzenlenmelidir. Kültürpark; Kültür ve Sanat Tesisleriyle, Doğal Zenginlikleri ile Göl ve Havuzları ile, Lunaparkları ve Botanik Bahçeleri ile, Spor Tesisleri, Müzeleri ve Kütüphaneleri ile yeniden tanzim edilmelidir. Halkımızın; Çay Bahçelerinde, Semaver ve Nargile Köşelerinde ve müstesna yeme-içme noktalarında yılın 12 ayı dinlenebilecekleri gerçekten bir “Kültürpark Alanı” varlığını korumalıdır. Bizim gibi; 1950’li, 1960’lı, 1970’li, 1980’li ve 1990’lı yılların Fuarlarını Kültürpark’ta yaşayanların, Safiye Ayla’ları, Zeki Müren’leri, Müzeyyen Senar’ları, Ferdi Özbeğen’i, Nüket Duru’yu, Hamiyet Yüceses’i, Emel Sayın’ı, Ayla Dikmen’i, Neşe Can’ları, Tanju Okan’ları, Gönül Yazar’ları, Yıldız-Ahmet Gazi Ayhan’ları, İsmail Dümbüllü’leri, Muammmer Karaca’ları, Muzaffer Hepgüler’leri, Nejat Uygur’ları, Ulvi Uraz’ı, Avni Dilligil’i, Aziz Basmacı’yı, Suna Pekuysal’ı, İstanbul Şehir Tiyatro’larını, Lüküs Hayat Opereti’ni, Buz Revüleri’ni, Enternasyonal Sirkleri, Akrobasi Sanatçıları’nı, Pala Halit Lakaplı Halit Karabilgin’in Palmiyeler Gazinosu Akşamlarını, Necdet Yazar’ın Göl Gazinosu gecelerini, Saffet Kuyaş’ın Mogambo da ki, Ali Ulutanır’ın Kübana da ki doyumsuz Haşmet Uslu’lu Fuar Geceleri’ni, Cemal ve Atalay Noyaner’in Akasyalar Bahçesi’nde ki Akşam Sefalarını, Özdemir Hazar’ın İzmir Sohbetlerini unutmaları mümkün değildir. Ahh Nerede O Eski Fuarlar...

O Fuarlarda Bülbüller öterdi...

13 gün sonra; 28 Ağustos 2015 Cuma Akşamı kapılarını evrensel dünyaya 84. kez açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’mız için yapılan hazırlıkların başarılı geçmesini diliyorum. Halkla bütünleşecek nostaljisi bol bir Fuar diliyorum.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

26.07.2020 Işılay Saygın, Gazi Heykeli ve İsmail Sivri

19.07.2020 Efsane Kaf Sin Kaf'lılar ve Temmuz değerlerimiz

02.07.2020 Denizcilik Bayramı

14.06.2020 Babalarımızın günü kutlu olsun

21.05.2020 Kutlu olsun

03.05.2020 Bu günler de geçecek

26.04.2020 İnançlarımız güçlü olsun

19.04.2020 Millet Meclisimiz 100 yaşında...

12.04.2020 İzmir de nisan esintileri

22.03.2020 Her şeyden önce sağlık...

08.03.2020 Erozyon ve Esin Özgener gerçeği

01.03.2020 Alyanak ve Kibar'ı ard arda anmak...

16.02.2020 Atatürk'ün iktisat ve adalet günü kutlu olsun

02.02.2020 Şubat esintileri

07.01.2020 Ocak hüzünleri...

25.06.2019 Atatürk'ün Karşıyaka'sında haziran esintileri

07.01.2019 Kapanan İzmir Fuarının ardından...

07.01.2019 Yarattığımız canavar: Holigan kültürü...

07.01.2019 Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi 95 yaşında

07.01.2019 Kasım'ın son esintileri...

07.01.2019 Karşıyaka Halkevi'nde yapılan Cumhuriyet Baloları

07.01.2019 Okan Yüksel yaşarken anıtlaştı

07.01.2019 İzmir'i özlemek için...

07.01.2019 9 Eylül

07.01.2019 Yok edilen anıtlar

07.01.2019 Temmuz esintileri...

07.01.2019 Ramazan, yardımlaşma, hayır, bereket olsun

07.01.2019 İzmir’de erozyon

07.01.2019 Ocak hüzünleri

07.01.2019 Yeni yaşlarını kutladık

07.01.2019 Terör hüzünleri artık son olsun

07.01.2019 1912 Dünya Karşıyakalılar günü kutlu olsun…

07.01.2019 149 yıllık belediyelerimiz…

07.01.2019 Atatürk Anısına, Planlı şehircilik, tasarım ve yenileme çalıştayı

07.01.2019 Karşıyakalı Atilla İlhan

07.01.2019 Sonbahar’da ayrıcalıklıdır, Güzel İzmir’imiz…

07.01.2019 Aydın Erten'i anmak ve İzmir’de Ağustos Esintileri

07.01.2019 İEF, Demokrasi, Barış ve Huzur Fuarı olsun

07.01.2019 Zamansız kayan yıldızlar…

07.01.2019 Ramazan Kültürdür, yaşatalım…

07.01.2019 Ramazan ayının fazileti

07.01.2019 Kent Zirveleri

07.01.2019 17 Nisanların önemi

07.01.2019 Esintiler

07.01.2019 Nisan etkinlikleri

07.01.2019 İzmir'i sevmek bir tutkudur

07.01.2019 14 Şubat kutlu olsun; 17 Şubat'lar unutulmasın!..

07.01.2019 Güzel İzmir'in gerçekleri

07.01.2019 Bir hüzün ayı

07.01.2019 Ocak esintileri...

07.01.2019 2016 yılından beklentilerim

07.01.2019 İzmir ve Karşıyaka belediyelerinin doğum günü

07.01.2019 Ekim aylarında yitirdiğimiz değerlerimizi nasıl unutabiliriz?

07.01.2019 Güzel ve anlamlıydı o eski bayramlar...

07.01.2019 Ah nerede eski fuarlar

07.01.2019 İsmail Sivri’siz geçen 8 yıl…

07.01.2019 Gazi Heykeli 83 yaşında...

07.01.2019 Taçlanan esintiler…

07.01.2019 15 Haziran'ların önemi

07.01.2019 Behçet Uz'dan Tanju Okan'a; Mayıs esintileri...

07.01.2019 Bıraktıkları güzel izlerle anılan; ''Güzel İzmirliler''

07.01.2019 Fuar İzmir ve Kültürpark gerçeği

07.01.2019 Erosyonlaşma

07.01.2019 Değişim ve yenilikler ayı: Şubat

07.01.2019 Ocak'ın güzellikleri, hüzünleri...

07.01.2019 Ocak ayı...

07.01.2019 İyi ki bitiyor, gidiyor...

07.01.2019 Hoşgeldin, 2014'ün son ayı...

07.01.2019 76 yıldır yeniden keşfedilerek yaşatılan tek dünya lideri: ATATÜRK

07.01.2019 Cumhuriyetle yürüdük ve büyüdük biz bu yollarda...

07.01.2019 Bayramlar bizim kültürel değerlerimizdir...

07.01.2019 Geleceğin fuarı nasıl olmalı?

07.01.2019 Fuar açıldı...

07.01.2019 İzmir Gazi Heykeli, İzmir'in planlı kentleşme sembolü

07.01.2019 ERSİN FARALYALI

07.01.2019 KSK bir efsane başkanını daha yitirdi

07.01.2019 ATATÜRK’ÜN KARŞIYAKA’SINDA; “HAZİRAN BULUŞMALARI

07.01.2019 İZMİR’DE; “HAZİRAN SÖYLENCELERİ”…

07.01.2019 MORENO VE ATTİLA İLHAN’LA PARİS GÜNLERİ

07.01.2019 BIRAKTIKLARI GÜZEL İZLERLE ANILAN; “GÜZEL İZMİRLİLER”…

07.01.2019 NASIL BAŞKAN İSTİYORUZ?

07.01.2019 HOŞ GELDİN HAZİRAN

07.01.2019 HAZİRAN’DA YAŞAMAK VE YAŞATMAK …

07.01.2019 CUMHURİYET’İN DEĞERLERİYLE YAŞIYORUZ…


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?