ANA SAYFA > Yazarlar > Araştırmacı Bedri Cumhur Doğu > Karşıyaka’yı İdare Etmek Zor İştir – Cemal Ahmed Bey’in İdareciliği

Karşıyaka’yı İdare Etmek Zor İştir – Cemal Ahmed Bey’in İdareciliği

Araştırmacı Bedri CumhurDoğu
Sosyal Medya :
14 Haziran 2024, Cuma 16:35
183 kez okundu

Eski bir söz vardır, bilirsiniz: "Bal bal demekle ağız tatlanmaz." Karşıyaka’nın durumu da bu atasözünde belirtildiği gibi.

Evet, Karşıyaka bu kentin en eski Türk kulübü. Sporda öncüsü. Tüm üyeleri ile memleketin işgalden kurtulması adına savaşmış bir teşkilat, bir örgüt, kolektif bir kulüp. Spor teşkilatlarının kurulmasında emeği en çok olan sivil toplum kuruluşlarından birisi. 112 yıldır böyle.

Peki neden bu kentte sportif hareketler nadir zamanlar haricinde başarısız, hiç düşündünüz mü? Ben Karşıyaka taraftarı olarak çok düşündüm, spor tarihini çok araştırdım, çok okuma yaptım, birçok sebep sayabilirim.

KARŞIYAKA SK YÖNETİMİ SEÇİLDİ!

Daha 15 gün olmadı, Karşıyaka kongresi bitti, yeni yönetim seçildi. Hayırlı olsun. Kaf Sin Kaf Yönetim Kurulu makamı, Sevdamız Karşıyaka’nın manevi kişiliğinin vücut bulmuş halidir. Bunu evvela belirtelim.

Bu makama gelecek kişilerin, menfaatsiz şekilde kulübü yükseltmeye, geliştirmeye, daha iyi duruma getirmeye çalışmalarını bekleriz. Çünkü biz Karşıyakalıyız. Sayın İlker Ergüllü ve yönetimine gönülden başarılar diliyorum.

Ancak, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

TARAFTARIN SESİNİ DUYUN!

Biz istiyoruz ki, geçmişte herhangi bir sebeple başka kulüplerde görev almış kişilerin, öncelikle o kulüple ilişkisinin kesilmesini önemli ve vazgeçilemez bulmanız. İstanbul takımlarına geçmişte üye olmuş olan var ise, bu kişiler önce bu üyeliklerini sonlandırmalı.

Biz istiyoruz ki, Karşıyaka’nın menfaatine uygun hareket etmemiş kişilerin, ki aralarında Karşıyaka’nın geleceği olan Zübeyde Hanım Stadı’na engel olan kişilerin, değil herhangi bir kurula girmesi, kulüpten derhal ihracı gerçekleşsin.

Biz istiyoruz ki, Karşıyaka’ya yapılacak tesislere, siyasi ve politik konumu dolayısıyla ses çıkarmamış, tepki göstermemiş, günü kurtarmış, hatta stadının yapımına dönemin belediye yöneticileri tarafından mahkeme açılması suretiyle engel olmuş ve hala bu kulübün en önemli makamı olan Divan Kurulu, Tarih Kurulu ve Kongre Başkanlığı makamına bu kişiler gelmemeli.

Daha birçok şey yazabilirim, isteklerimizi sıralayabilirim. Madem “ateşten gömleği” giydiniz, terinizi görmek isteriz Sayın Başkan İlker Ergüllü. Ateşi söndürecek şey emektir.

Şunu da ilave edelim, 2023-24 sezonunda genel anlamda başarısız bir yönetim sergilediniz. Bunu belirtmek bizim boynumuzun borcudur. Daha önceki yazılarımda detaylıca hem sportif açıdan hem de idari açıdan gerçekleşen bu başarısızlığı aktarmıştım. 1 sene içerisinde 150 milyonluk borcun 400 milyona çıkması sadece “kamuya olan borçlarımız artmış” şekliyle açıklanamaz.

Size bir kongre üyesi olarak sorarım o halde; siz bu borçlar artarken bu kulübün geleceği için idari anlamda bir çivi çaktınız mı?

İnanıyorum ki bu çivileri artık bu sene yönetim kurulu olarak, ufak tefek sıkıntılı durumlar yaşansa da kulübümüzün geleceğine çakacaksınız.

Sizi son olarak üç konuda uyararak tarihe bir not düşmek isterim:

Karşıyaka’nın en önemli problemi stad problemidir. Bunun çözümü için koordinasyon yönetim kurulumuzdadır. Bunu acilen eyleme dökmelisiniz.

Karşıyaka’ya tahsis edilmiş olan 100 dönüm arazi konusu bu kulübün geleceğine yapılacak en önemli adımdır. Bunu acilen eyleme dökmelisiniz.

Karşıyaka’nın mevcut tesisleri anlamsız bir şekilde önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. Bu ihaleyi ne yapıp edip iptal ettirmelisiniz.

BAŞARI HİKAYELERİ VE ÖRNEKLER

Karşıyaka Spor Kulübü, 1986-87’de 2014-15’te elde ettiği zaferleriyle spor tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Bu başarı, kulübümüzün neler başarabileceğinin en somut örneğidir.

Karşıyaka Spor Kulübü olarak, sadece sportif başarılarla değil, aynı zamanda altyapıya yapacağımız yatırımlarla da geleceğin sporcularını yetiştiren bir kulüp olmayı hedeflemeliyiz.

Karşıyaka Spor Kulübü, sporun birleştirici gücünü kullanarak, gençlerimize sporla tanışma fırsatı sunan birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır. Bu sosyal sorumluluk projeleri bir yük olarak görülmemeli, artırılarak devam ettirilmeli.

Karşıyaka’mızın en önemli gündemi bu konular. Bunların dışında, her biri çok önemli iş insanı olan yönetim kurulu üyelerimiz, kendi şahsi şirketlerini nasıl kurumsal, şeffaf, düzgün ve detaylı yönetiyorsanız, 112 yıldır şanlı tarihi ile bu kente değer katmış Karşıyaka Spor Kulübü’nü de aynı kurumsallık ve yöntem ile yönetmelisiniz.

Pozitif eleştirilerimizi lütfen dikkate alınız. Sizin bulunduğunuz makam, bizi temsil ediyor.

Burası Karşıyaka Spor Kulübü.

CEMAL AHMED BEY VE KARŞIYAKA İDARECİLİĞİ

M.Cemal Ahmed bey ile ilgili bir çok makale hazırladım, bir çok yeni bilgiyi Karşıyaka tarihine armağan ettim. Kaf Sin Kaf yöneticiliğinin medar-ı iftiharıdır gâzimiz. Günümüze ışık tutacak bu makale içeriğini yorumlamak istedim ve sizlerle paylaşıyorum. Keyifli okumalar.

"Spor işlerimiz nasıl düzelebilir?"

1932 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan Cemal Ahmet Bey'in "Spor işlerimiz nasıl düzelebilir?" başlıklı makalesi, Karşıyaka Spor Kulübü umumi kaptanı olarak sporun gelişimi ve mevcut sorunları üzerine yaptığı gözlemleri ve çözüm önerilerini içermektedir. Makale, sporun idari ve uygulama açısından karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların nasıl aşılabileceğini tartışmaktadır.

Spor İşlerinin Yürümesine Mani Olan Sebepler:

Cemal Ahmet Bey, spor işlerinin yürütülmesine engel olan en büyük sorunun beceriksizlik olduğunu vurgulamaktadır. Bu durumun, alınan kararların sadece kâğıt üzerinde kalmasından kaynaklandığını belirtmektedir.

Yapılan kongrelerin olumlu sonuçlar doğurmadığını ve kararların uygulanmadığını ifade etmektedir.

Spor Sahası Eksikliği:

Türkiye'de spor sahalarının yetersizliği vurgulanmakta ve bu durumun sporun gelişimini olumsuz etkilediği belirtilmektedir.

Mevcut spor sahalarının sadece belli başlı şehirlerde olduğunu ve bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Finansman ve Kaynak Kullanımı:

Spor için harcanan kaynakların doğru ve verimli kullanılmadığını dile getirmektedir.

Belli bölgelerde spor sahaları yapmanın önemini ve bu sahaların yapılmasıyla finansman sorunlarının da çözülebileceğini öne sürmektedir.

Uluslararası Temaslar:

Uluslararası müsabakalarda başarılı olabilmek için futbol ve atletizm gibi spor dallarına odaklanılması gerektiğini belirtmektedir.

Özellikle atletizmin hızlı bir şekilde gelişebileceğine inanmakta ve mevcut federasyonun çalışmalarını desteklemektedir.

Halkevleri ve Spor:

Halkevleri talimatnamesi gereğince tüm vilayetlerde kurulan spor şubelerinin atletizme odaklanmalarını olumlu bulmakta ve bu durumun sporun genel gelişimine katkı sağlayacağını düşünmektedir.

1932, Cumhuriyet Gazetesi.

Naçizane makale hakkındaki yorumum ise şöyle;

Cemal Ahmed Bey, Türkiye'de sporun gelişimi için idari ve altyapı sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğini belirtiyor. Makalede, spor sahalarının yetersizliği ve finansman sorunlarına dikkat çekerek, kaynakların daha verimli kullanılması gerektiğini savunuyor. Ayrıca, uluslararası başarı için atletizm ve futbol gibi spor dallarına odaklanılmasını öneriyor. Halkevleri aracılığıyla sporun tabana yayılmasını destekliyor ve bu yapının sporun gelişimine olumlu katkı sağlayacağını düşünüyor.

Cemal Ahmed Bey'in analizleri ve önerileri, Türkiye'de sporun daha organize ve etkili bir şekilde yönetilmesi gerektiğini gösteriyor. Spora yapılan yatırımların stratejik ve ihtiyaçlara uygun bir şekilde yapılması, sporun genel gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Bu yaklaşım, sporcuların daha iyi koşullarda yetişmesine ve uluslararası müsabakalarda daha başarılı olmalarına zemin hazırlayacaktır.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

14.07.2024 Karşıyaka Stadı'nın 13 Yıllık Hikayesi

01.07.2024 “Bir Baba Hindi” Mustafa’nın Dedesi Milli Mücadele Kahramanı Çıktı!

18.05.2024 Kaf Sin Kaf'ın hâl-i pürmelâli

14.05.2024 Kalbinde Kalmasın Acı Bir Sızı: 1952 Şampiyonluğa Doğru

23.04.2024 Karşıyaka'nın kuruluş öyküsü

15.04.2024 Karşıyaka Stadı Yalı'ya yapılacak!

15.03.2024 Muharrem Candaş ve Fazlı Arınç Türk Güreşinin Efsane Karşıyakalıları

08.03.2024 Cumhuriyet Dönemi Su Sporları Gururumuz Alparslan, Rasim ve Muhiddin

24.02.2024 Atatürk’ün İzlediği İlk ve Tek Tenis Müsabakası

14.02.2024 Bülent Zeren Unutulmadı / Karşıyakalı Petriçe

25.01.2024 Samim Kocagöz’den Spor Psikolojisi / Suat Gürbüzer ve Bülent Öztosun

12.01.2024 Queen's Park Rangers İzmir'de

29.12.2023 Milli Müdafilerimizden Lap Lap Lütfi

14.12.2023 Cumhuriyetin Muhafızı Karşıyaka / Türkiye Şampiyonu Muhafızgücü İzmir’de

30.11.2023 Atletizm'de Türkiye Şampiyonu: İbrahim Bey

09.11.2023 Kaf Sin Kaf'tan İsmet Paşa'ya Yıldırım İşaretli Telgraf / Bölüm 3

27.10.2023 Kaf Sin Kaf'tan İsmet Paşa'ya Yıldırım İşaretli Telgraf / Bölüm 2

14.10.2023 Kaf Sin Kaf'tan İsmet Paşa'ya Yıldırım İşaretli Telgraf / Bölüm 1

29.09.2023 İstanbulspor İzmir'de

10.09.2023 Bir Efsanenin Ardından: Mustafa Baykara (Bir Baba Hindi)

29.08.2023 Karşıyakamızın İlk Yönetim Kurulu - Son Yönetim Kurulu

14.08.2023 İstanbul'un yüz yıllık hegemonyası! / Refik Osman Top'un ziyaretleri

31.07.2023 Dostluk ve Barış Maçları / Denizciliği Tesis Eden Karşıyakalı: Rifat Bey

16.07.2023 Kaf Sin Kaf’ın Ping Pong Maçı – İlk Hakemlerimiz

27.06.2023 Spor tarihimizde yarım kalan Darüşşafaka maçı -1925

15.06.2023 Bisiklet tarihi / Bucalıların misafirperverliği

18.05.2023 Türkiye Yelken Şampiyonu: Karşıyaka

15.05.2023 Denizciliğin Başkenti: Karşıyaka

23.04.2023 Bilinmeyenle karşılaşmak

15.03.2023 Geçmişe Yolculuk / FB İlk Yurtiçi Seyahatinde Karşıyaka Belediyesi Ziyafet Listesi

24.02.2023 Anadolu’dan Göğe Selam Olsun

31.01.2023 146 Yıldır Spor Sahnesinde Rum Kulüpleri – Ermis/Pera/Beyoğlu

19.12.2022 Bugün 19.12, Dünya Karşıyakalılar Günü

10.11.2022 9 Eylül Kupası'nı Kaf Sin Kaf kazandı

29.10.2022 KAF SİN KAF’ın malül gazisi: Mustafa Cemal Ahmed Umar

09.09.2022 9 Eylül Kutlu Olsun!

30.08.2022 Zafer ve Tayyare Bayramı & Şehid Tayyareci Binbaşı Fazıl Bey

09.07.2022 Ay-Yıldız Meselesi & İsmet Paşa’nın Karşıyaka Spor Kulübü Ziyareti

31.05.2022 Yasaklar ve Kaf Sin Kaf!

19.05.2022 Donanmamızın Şanlı Kruvazörü: Hamidiye; Karşıyaka’ya Hoş Geldiniz

24.04.2022 Zorlu Yolculuk: Midilli – Bölüm 3

09.03.2022 Zorlu Yolculuk: Midilli – Bölüm 2

14.02.2022 Zorlu Yolculuk: Midilli

01.02.2022 İzmir Dayanışmanın Şehri

14.01.2022 Çitlembik ağacı ve Agora

10.01.2022 Bornova'nın ilk Türk kulübü: Bornova Gençler Birliği / KSK Bornova Lokali-1933 / Yamanlar Spor -1937

19.12.2021 Bornova Karşıyakalıdır!

12.11.2021 Kaf Sin Kaf Bisikletçileri

01.11.2021 1 Kasım 1912 - 1 Kasım 2021 Biz Karşıyakalıyız!

13.10.2021 Gazi Paşa’mız Karşıyaka’da – Atatürk’ün Adımlarıyla Karşıyaka

06.09.2021 Yavuz geliyor, Yavuz

22.08.2021 Körfezin ayırdığı biraderler… Karşıyaka Göztepe tarihteki ilk maç

26.07.2021 Konuşan Karşıyaka fotoğrafları - Karesi Mıntıkası Şampiyonu İzmir'de

17.06.2021 KSK tarihinde Macaristan dostluğu ve rekabeti

19.05.2021 İzmir'in ilk deniz müsabakaları-1924

16.04.2021 Karşıyaka İdman Ocağı - Karşıyaka'nın gençleri

07.03.2021 İzmir'in rengi: İtalyan Garibaldi/Spor Alemi Kupası Karşıyaka'nın

13.02.2021 Ay-Yıldızlı şanlı armamızı yurt dışında ilk kez dalgalandıran Karşıyakalı…

13.01.2021 Karşıyaka-Vefa-Altınordu-Muhtelit

19.12.2020 Dünya Karşıyakalılar Günü ve Karşıyaka’nın Konuşan Fotoğrafları:


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

Köşe Yazarları

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?