reklam

Bugun...
08-11-2018 07:51:00 büyüt küçült

Tehlikeli maddeler bu kadından sorulur...

Tehlikeli maddeler bu kadından sorulur... Tehlikeli madde danışmanı Merve Civelek, tehlikeli madde danışman zorunluluğunun toplum ve çevre için çok önem taşıdığını söyledi.

Ataoğulları Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı sahibi ve Karşıyaka Sanayici İşadamları Derneği (KASİAD) Sosyal Komite Başkanı olan Merve Civelek Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirildiklerini belirterek, 'Tehlikeli madde ile ilgilenen işletmelerin, tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmalı veya tehlikeli madde güvenlik danışmanlık hizmeti almalarının yasal bir zorunluluk aynı zamanda da toplum ve çevre için çok önemli olduğunu söyledi.

Karayolu taşıma yönetmeliğine göre K1, K2, C1, C2, L1, L2, R1, R2 yetki belgesine sahip olup, tehlikeli maddelerin karayolunda taşınması hakkındaki yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren taşımacıların, tam zamanlı tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurması veya tehlikeli madde güvenlik danışmanlık hizmeti alması gerektiğini belirten Civelek, sağlık kuruluşlarının çoğu birtakım tehlikeli kimyasal kullanılmaktadır. Sağlık kurumları için tehlike sadece kullanılan kimyasallarla oluşmayıp; radyasyon ve bulaşıcı maddelerde büyük önem ve tehlike arz ediyor.Tehlikeli atıklar ve kullanılan tehlikeli kimyasalları depolayan, taşıyan, paketleyen herkes bu işlemlerde taraf olur. ADR’ye göre hertarafın yükümlülüğü var” dedi.

1 Ocak 2018 den beri zorunlu

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşlarından tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hizmeti alınması, yıllık tehlikeli madde miktarı 50 ton altında olan işletmeler ise yıllık muafiyet raporu almaları 01.01.2018 tarihinden itibaren zorunlu kılınmıştı.

Özel Haber ve Fotoğraflar: YILMAZ DURMAZ /www.karsiyakahaber.com


reklam
HABER YORUMLARI


reklam
reklam
haber arşivi
reklam
reklam